Frost / Nixon

Titul v originále: Frost / Nixon

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 8 ženy 2

Peter Morgan (USA)

FROST / NIXON

8 m, 2 ž

Drama o jednom z nejslavnějších televizních rozhovorů minulého století. Kariéra britského novináře Davida Frosta už není to, co bývala. Známý moderátor talk show ztratil svou pozici v Americe a přesunul se do Austrálie. Zatímco v roce 1974 Amerika řešila rezignaci presidenta Nixona, Frost mluvil ve své show o tom, jak v Brisbane ukradli z továrny tunu párků. Už však o týden později, v Londýně, začíná rozvíjet poměrně odvážný nápad. Prosí svého kamaráda Johna Birta ze zpravodajství BBC, zda mu pomůže zrealizovat velký rozhovor s Richardem Nixonem - o jeho životě, prezidentství, válce ve Vietnamu a samozřejmě aféře Watergate.

Ve stejnou chvíli se Richard Nixon nachází ve svém domě v Kalifornii. Když za ním přijede jeho agent Swifty s nabídkou na rozhovor s Davidem Frostem, nejdřív se na to moc netváří. Nedokáže však ignorovat Swiftův argument, že by z toho mohly být hezké peníze, a nakonec tedy souhlasí. Následují dlouhá domlouvání interview. Hra tak nabízí pohled do zákulisí a příprav čtyř devadesáti minutových rozhovorů. Mezitím se nám představí řada nejrůznějších postav, které sehrály klíčové role v uskutečnění rozhovoru - a to z Nixonovy i Frostovy strany. Nixonův tým věří v intelekt a charisma ex prezidenta a omezenost britského moderátora. Frostovi lidé chtějí naopak Nixona položit na lopatky a dopřát mu soud a rozsudek, který se mu nikdy nedostal.

Přestože ve hře se objeví poměrně dost postav rozličných postavení, zajímavě se prolínají a dávají tím dramatu nový a příjemný vyprávěcí ráz. Přestože se jedná o historický, pravdivý příběh s tudíž nepřekvapivým závěrem, hra je psaná poutavě se zajímavou psychologií postav.

Hra poprvé vyšla v roce 2006. V roce 2008 byl podle ní natočen stejnojmenný film, který režíroval Oscarový režisér Ron Howard, a sám byl na pět Oscarů nominován.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz