Fourth Sister

Titul v originále: Czwarta siostra

Autor: Janusz Glowacki
Žánr: hra
Překladatel: Eva Nagorski, Janusz Glowacki
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 7 ženy 8

Hra Čtvrtá sestra úspěšného polského dramatika Januzse Glowackého obdivuhodně balancuje na hraně mezi vypjatou komediální nadsázkou a syrovou, místy značně brutální realitou.
Do současné Moskvy zasadil autor příběh tří sester Věry, Káti a Táni, dcer vysloužilého generála, který utápí čas i peníze ve vodce a vzpomínkách na minulost. Věra je bývalá učitelka, Káťa pracuje v cirkuse, kde krade tygrovi maso pro rodinu, a Táňu právě vyhodili z taneční akademie. A všechny tři věří , že je potká štěstí, všechny čekají na lásku. Věra otěhotní s ženatým politikem Jurim, který je sice nadšen, že si tímto ověřil svou plodnost, ale nemanželské dítě si před volbami nemůže dovolit... Ve snaze zajistit pro sestru peníze na potrat, spustí se Táňa s mafiánem Kosťou ze sousedního bytu. Peníze nezíská, ale vztah s Kosťou pokračuje. Káťa potkává hollywoodského režiséra Johna, který přijel do Moskvy natočit dokument o životě prostitutek. Propadá kouzlu jeho osoby i peněz, které představuje, a spolu se sestrami se rozhodne sehnat mu hrdinku pro připravovaný dokument. Volba padne na chlapce Kolju, sirotka, který u nich žije. Společnými silami ho v promění v prostitutku Soňu, svou čtvrtou sestru, která přesvědčivostí své výpovědi získá pro film Oscara. Bohužel Kátin sen o lásce s oscarovým režisérem se rozpadá ve chvíli, kdy John na ceremoniálu děkuje za vše své manželce. Také Táňu opouští štěstí, protože Kosťa je v rámci nečistých finančních machinací odpraven.
Všechny sestry zůstávají opět opuštěné a bez prostředků. Jedinou záchranou je strýček Váňa v Brooklynu. Protože se však žádná z nich nemůže odhodlat opustit Moskvu, vysílají do Brooklynu opět Kolju alias Soňu. Ten se však za dva dny vrací a líčí své zážitky z Ameriky, proti které se Moskva zdá náhle být úplnou oázou klidu...V absurdním, divokém finále vytahuje Kolja kufr se zlatem a celou rodinu tím zachraňuje. Za Věrou se náhle, snově, vrací Juri, za Káťou John, za Táňou alespoň mramorová socha Kosťi s klíčky od mercedesu v ruce. A Věra rodí dítě... Možná ale ten novorozenec postřílí všechny, kdo nemají neprůstřelnou vestu, na kterou se tu právě točí reklama...
Výborně napsaná tragikomedie je plná napětí a nečekaných dějových zvratů, postavy se představují skrze svižné, vtipné, vypointované dialogy. Autor s obdivuhodnou samozřejmostí propojuje nadsazené, groteskní situace s mrazivými obrazy prázdnoty, opuštěnosti a beznaděje, včetně neskrývaných odkazů na klasiky ruské literatury.
V roce 2001 získala Čtvrtá sestra cenu za nejlepší hru na mezinárodním festivalu v Dubrovníku.
Hra je v agentuře k dispozici v polské a anglické verzi.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz