FlatSpin

Titul v originále: FlatSpin

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 4

Alan Ayckbourn
FLATSPIN
3 m, 4 ž

FlatSpin je další z trojice Ayckbournových her odehrávajících se v bytě na břehu Temže v londýnských docích (dále GamePlan a RolePlay).

Neúspěšná herečka Rosie přijímá novou práci: bude se starat o byty v nepřítomnosti jejich majitelů. Jedním z nich je právě byt na břehu Temže v docích. Je uvedena do nové profese a právě když je v tomto bytě, ozve se zvonek a přichází soused, třicetiletý Sam. Rosie se, ve vidině kontaktu s mužem, začne zaplétat do lží - předstírá, že je majitelkou bytu. Sam jí přichází večer navštívit, a tak se rozehrává komická hra někoho, kdo předstírá, že je doma v prostředí, kde nikdy předtím nebyl. Předstírání a lži však dostávají novou dimenzi, ukazuje se, že ani Sam není tím, kým se jeví být; osoba, za níž se vydávala Rosie, vůbec neexistuje a byt je na její jméno pronajat jen fiktivně, ve skutečnosti se má stát místem, kde bude předána obrovská zásilka drog. Nakonec se tím, kdo drogy přebere, musí stát Rosie.

Zápletková komedie s detektivními rysy se odvíjí na principu nečekaných náhod a změn - identity všech jsou znejistěny. Hra končí, jak bývá pro humorné detektivky, jejichž zločinečtí hrdinové jsou vlastně sympatičtí, typické: o kufřík peněz usilují jak Rosie se Samem, tak šéf gangu Maurice se svou milenkou Tracy, přičemž není zcela jisté, kdo z nich ho vlastně získá.

Hra FlatSpin byla poprvé uvedena v divadle Stephen Joseph Theatre ve Scarborough 3. července 2001 v autorově režii.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz