Filth

Titul v originále: Filth

Autor: Harry Gibson, Irvine Welsh
Žánr: dramatizace
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1

Irvine Welsh - Harry Gibson (Velká Británie)

FILTH (SVIŇÁK)

1 m

adaptace novely

Dramatizátor Harry Gibson výrazně zredukoval počet postav Welshovy novely a všechny zbylé spojil do jediného hereckého partu. Několik dalších postav je přítomno jako hlasy.

Styl textu výrazně formuje bohatý výběr hudebních citací od klasiky po hity pop music užitých tak, aby tvořily kontrapunkt dramatických situací a pro Welshe typický výběr jayzkových prostředků, pouliční skotská hantýrka.

Hlavní postavou je policista Bruce, nadřazený konflitní typ, jede sám po vlastní koleji a bez zájmu o pocity a cíle kohokoli jiného. Sledujeme pestrý sled výstupů z policejního života, kterév barvách vylíčí Bruceův charakter. Při zásahu např. nachytá nezletilou dívku, která má u sebe větší množství extáze. Dívka se bojí, že se o tom dozví její otec, a tak jí Bruce slíbí, že jí celá věc projde, ale přinutí ji na místě k orálnímu sexu.

Bruce dlouhodobě sužují nepříjemné pocity v oblasti řitního otvoru. Nejdřív se zdá, že je to jenom vyrážka, ale čím víc se dozvídáme o jeho mizerném charakteru, tím je jasnější, o jakou chorobu jde. Bruce má tasemnici a s tím, jak nabývá na síle, začne žít vlastním životem a promlouvat k nám.

Dlouho Bruce vypadá pouze jako odporný sobecký chlap, který je policajtem, protože - jak sám uznává - miluje pocit nadřazenosti nad jinými. Pak ale ukáže jinou tvář. V předvánočním shonu narazí na muže, kter ý dostal infarkt a snaží se, i když marně, zachránit. Díky své pomoci se dostane na stránky novin a je z něj hrdina. Zdá se, že tento veskrze chvályhodný čin v něm probudí jeho jiné stránky, vzpomínky na manželku, se kterou se rozvedl, na dětství... a najednou se před námi vynoří šokující historie, která na Bruceův charakter vrhá nové světlo. Bruce byl prvním dítětem chudého dělnického páru. Otec ho neměl rád a všechnu lásku dával jeho mladšímu bratrovi. Jednou šel Bruce s bratrem sehnat nějaké uhlí na podpal. Bratři se poškorpili, Bruce do bratra strčil a ten skončil zasypán pod lavinou uhlí, kterou jeho pád strhnul. Rodiče Bruce zavrhli. Později se navíc dozvíme, že Bruceova matka byla znásilněna (na hrobě svého bratra) jakýmsi psychopatem a Bruce je následkem tohoto aktu. Navíc zjistíme, že rasistickou vraždu, kterou Bruceův policejním tým vyšetřuje, vlastně spáchal sám Bruce, vraždil bez skutečného důvodu, pouze pro potěšení.

Bruceova choroba se zhoršila a musí přestat pracovat. Je sám, jen se svými špinavými vzpomínkami a s provokujícím hlasem červa ve svých střevech. Rozhodne se sužujícího červa (svojí špíny) zbavit jednou provždy. Vztáhne svoji služební pistoli na sebe a střelí se.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz