Fever

Titul v originále: Fever

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 2

Reza de Wet (Jihoafrická republika)

FEVER (HOREČKA)

2 ž

Emocionálně vypjatý text z podobného prostředí jako v autorčině hře Concealment (Úkryt). I tentokrát jde o dvě sestry, Katy a Emmu, a o podobná témata – postavení ženy a střet dvou společenských světů.

Zpočátku střídavě sledujeme příběh Katy a Emmy v přítomném čase, později Emminy osudy vystupují ze zápisů jejího deníku, který si horečkou zmítaná Katy pročítá. Deníkové zápisky popisují Emmin vnitřní psychický zápas s tělesnou touhou. Na stylu zápisků se podepisuje laudánum, autorčina prudérnost a narůstající psychická labilita. Výsledkem je až hrůzné nervní napětí.

Emma odjede jako učitelka na africký venkov do rodiny venkovských osadníků. Sama vyrostla v pohodlí a za vysokých nároků západní civilizace. Nejdřív je z nového prostředí nadšená a raduje se ze svého poslání kultivovat dětské duše, ale postupně vystřízliví. K tomu přispějí otřesné zážitky, jako např. stahování živých koček z kůže (nezbytných jako léčivo na zápal plic) nebo kruté bití psa, který napadl ovci. Emma postupně začne trpět představou, že ji začíná pronásledovat ovdovělý domácí pán, jinak člověk chováním i postavením blízký jejím společenským ideálům. Přes den s ní nepromluví, zato v noci se objevuje v její ložnici. Emma své pocuchané nervy léčí opiovou tinkturou a přestává být jasné, co je pravda a co výplod její fantazie. Je rozhodnuto, že odjede, ale z neznámých důvodů tak neučiní. Z deníku vyplývá, že se nechá strhnout přitažlivostí nekultivovaného muže a začne se s ním scházet, což má ale za následek pocity viny a znechucení.

Emma už se domů nevrátí. Nedlouho po posledním zápisku zemře, můžeme se jen domýšlet, že spáchala sebevraždu. Katy, křehká žena, jejíž osudy řídí vůle a manžel, překoná svoji nemoc, s hrůzou dočte deník a rozhodne se ho zničit.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz