Eskalation ordinär

Titul v originále:

Žánr: groteska
Jazyk: němčina
Postavy: muži 4 ženy 2

Werner Schwab (Rakousko)

ESKALATION ORDINÄR (ODHROUBLÉ VYSTUPŇOVÁNÍ)

4 m, 2 ž

škrtící fraška o 7 afektech

Ještě víc horčice. Prdněte mi tam ještě víc ostrý hořčice.“

Nezaměstnaný Helmut Brennwert se u stánku posilňuje na přijímací pohovor v pojišťovně. Snoubenka mu vyhrožuje, že ho opustí, pokud si práci nesežene. A zrovna člověk, u něhož má pohovor probíhat, náhodou potřísní Brennwertovi jediný dobrý oblek hořčicí. Brennwertův úpadek, který začal již dávno, přechází v razantní pád - urážka střídá urážku, na Brennwerta dopadají nadávky, kopance, je ponižován, znásilňován a degradován na psa. Stává se čunětem a rohožkou, na níž si zhrocený dav vybíjí svou agresivitu. Jen jednu chvíli si vydobyde vážnost, to když brojí proti reaktivitě německého dubového lesa, čímž boduje i u staršího manželského páru, jenž si jinak užívá jeho strmý pád. Jeho sláva má však krátké trvání: „Už jsem zase bez práce a sám. Snad neexistuje žádný věčný život, snad neexistuje žádná věčná nezaměstnanost.“ Helmut Brennwert se pokouší naposledy dokázat svou cenu a zapálí se…

Charakteristická vykloubená a vulgární „švabština“ tentokrát vyznívá dojemnějším a smířlivějším tónem. Co však hra diagnostikuje, smířlivé není – nezaměstnanost je bobtnající neštěstí ve světě, jenž lpí na hledání užitku jednotlivce.

Hra byla uvedena v březnu 1995 v hamburském Deutsches Schauspielhaus.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz