Enjoy

Titul v originále: Enjoy

Autor: Alan Bennett
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 4

Alan Bennett (Velká Británie)
ENJOY (DOBŘE SE BAVTE)
6 m, 4 ž
hořká groteska

Bennett dnes patří ke staré gardě zasloužilých anglických divadelníků. Proslavil se jako herec a dramatik a na kontě má i scénáře k několika filmům.
Bizarní hříčka Dobře se bavte se celá odehrává v obývacím pokoji zestárlého manželského páru. Je to krutě směšná historie o neporozumění mezi generacemi a o propastech za léta vyhloubených mezi členy nejbližší rodiny.
Táta a Máma bydlí v domku na předměstí. Jsou to šedesátníci a už je postihla směšnost stáří - Tátovi podlomila zdraví autonehoda a neustále vyžaduje, aby někdo zkoušel, jestli něco ucítí v zmrtvělé ruce, a Máma po svojí matce zdědila děravou paměť. Čas ubíhá pomalu, v neveselé náladě. Máma dokola pokládá tytéž otázky (kam jela Linda) a cestou na nákup zapomene, co chtěla (vždycky se vrátí s toaletním papírem). Táta zapírá existenci staršího syna a společně s mámou si opakují, jak výjimečná je jejich Linda, která je osobní asistentkou a pořád někam cestuje. Táta a Máma čekají na pokyn k vystěhování (čtvrť se má demolovat) a k přemístění do nového bytu.
Ačkoli nikoho nečekají, kdosi se neodbytně domáhá vstupu. Je to slečna Craigová, státní úřednice. Podle tištěného vysvětlení, jehož text podstrčila pode dveřmi, je zde proto, aby se stala tichým svědkem doznívající existence tradičních životních hodnot a podala o nich svědectví. Usadí se, zachovává mlčení a dělá si poznámky. Táta a Máma mají jednat, jako by tu nebyla. Na slečně Craigové si můžeme všimnout toho, že má poněkud mužné rysy.
Přichází Linda a na první pohled vidíme, že není špičkovou osobní asistentkou, ale prostitutkou. Prohlásí, že doma nemůže vydržet ani minutu, a oznámí, že se vdává za saúdskoarabského prince, načež si to málem (za tichého svědectví slečny Craigové) rozdá na podlaze se řidičem limuzíny.
Dalším návštěvníkem je výrostek ze sousedství, který z rozmaru zmlátí osamělého Tátu (Máma šla nakupovat, slečna Craigová dál přihlíží). Táta se zdá být mrtvý. Sousedka (v doprovodu dalšího mlčenlivého pozorovatele) a Máma se snaží vzít nějak situaci do rukou. Chystají se nejdřív mrtvolu umýt, ale při svlékání zjistí, že Táta má erekci. Vrátí se zklamaná Linda (ale už s novým milencem), která nezvítězila v konkurzu na princovu manželku (jiná kandidátka měla lepší prsa).
Táta se probudí, ale zjistí, že je kompletně paralyzován. Slečna Craigová odtajní svou identitu a zjišťujeme, že je to Terence, starší syn Mámy a Táty. Teď ale chodí v ženských šatech a říká si Kim (dozvídáme se, že jeho homosexualita byla důvodem, proč ho otec zatratil). Celý experiment s pozorováním je dílo jeho týmu odborníků snažících se zachytit mizející svět (a tentokrát ho nenašli v jihoamerické divočině, ale přímo doma). Kim oznámí Mámě, že ji chce přesunout do rezervace. Ji, Tátu i celý dům. Lidi se na ně budou chodit dívat jako na něco, co je na pokraji vyhynutí. Opěvovaná Linda (Tátou neotřese ani to, když zjistí, že je obyčejná šlapka) se od rodičů, jejich stylu a jejich názorů a dalších osudů s klidným srdcem distancuje. Vidíme, jak jsou stěny postupně odnášeny pryč (stěhují je do rezervace). Máma se těší na život s milovaným synem (ale má - odůvodněný - strach, že ji stejně nakonec dá do domova) a ochrnulý Táta bezmocně přihlíží, vydán na milost a nemilost vůli zavrženého syna.
Téměř absurdní groteska měla byla uvedena v roce 1980 v londýnském Vaudeville Theatre.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz