Ende und Anfang

Titul v originále: Ende und Anfang

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 8 ženy 6

Roland Schimmelpfennig (Německo)

ENDE UND ANFANG (KONEC A ZAČÁTEK)

10 m, 8 ž (zdvojení možné), 1 svítíci myš, 1 kočka, 2 opice, sbor

dramatická báseň

V poslední části Trilogie zvířat (Říše zvířatNávštěva u otce – Konec a začátek) je zrušen čas a prostor, mrtví se probouzejí vedle živých a rozdíly jsou jen těžko viditelné. Všichni se upínají k minulosti, budoucnost se zdá být pochmurná a břímě moc těžké, každá láhev piva je zatížena vzpomínkami. Chybí vůle k odklizení nepořádku a mladé dívky dychtí po uspokojení, osvobození, kopají si hrob jako panny. Postavy předchozích her se zformovaly v zástup ztroskotanců, bezmocně se nechají mýlit životem, ztraceni ve světě. Petr, Isabel, Frankie, postavy z prvních dvou částí trilogie, miláčci dřívějšího života, pak ti, co bloudí světem, a ti, kteří hovoří ptačí řečí. Již neexistují sny, život je z větší části pryč. Tma nedává žádné světlo, ale naděje umírá poslední. A na každém konci se skrývá začátek, zde svítící myš...

Logika všedního života se uraženě loučí, protože tu již nemá co pohledávat – přesto je hra jedna velká fascinující a zároveň dojemná zábava.

Hra vznikla na zakázku Burgtheater Wien, kde měla v říjnu 2006 v režii N. Stemanna premiéru.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz