Enchanted April

Titul v originále: Enchanted April

Autor: Matthew Barber
Žánr: dramatizace
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 5

Matthew Barber (USA)

ENCHANTED APRIL (KOUZELNÝ DUBEN)

3 m, 5 ž

podle románu Elizabeth von Arminové

Čtyři londýnské ženy se rozhodnout strávit začátek jara ve vistárií obrostlé vile na italském venkově. Láká je touha po změně, po slunci a po obrodě. Děj jednoduchého příběhu plného optimismu se odehrává v retroatmosféře roku 1922, kdy je deštivá konzervativní Anglie stále ještě otřesená hrůzou překonané války a plná válečných vdov, zato v Itálii stále svítí slunce.

Pro Lotty a Rose znamená výlet na vlastní pěst, bez manželů a vlastně i bez jejich schválení, naprosté překročení vlastního stínu směrem k samostatnosti. Ani jedna není v manželství šťastná, obě cítí odcizení od svých partnerů. Společnost doplňuje mladá lady Caroline Brambleová, která je už v pětadvaceti letech unavená životem a společností. Později se ukáže, že to vlastně není znuděné dítě z lepších kruhů, ale právě jedna z truchlících válečných vdov, ačkoli její sňatek zůstal v utajení. Poslední dámou je sedmdesátiletá matróna paní Gravesová, zosobnění všech zkostnatělých pravidel, čajů a večeří v přesně určenou dobu, vhodných úborů k dané společenské události a nehynoucí úcty ke všemu anglickému na úkor všech jiných, barbarských kultur a zvyklostí.

Itálie dělá divy. Lotty štěstím září a dokonce i ostýchavá plachá Rose odloží tmavé barvy. Paní Gravesová chodí na dlouhé procházky a zapomene na svou hůl. Caroline očekává návštěvu svého současného milence a jak se ukáže, je to Frederick, Rosein manžel, jehož totožnost nebyla odhalena, protože ve společnosti používá svůj spisovatelský pseudonym. Manželská tragédie se ale nekoná. Frederick najde svoji ztracenou lásku a úctu ke své ženě a totéž nastane i v případě Lotty a jejího Itálií proměněného manžela Mellershe. I na lady Caroline čeká nová láska, majitel vily Anthony Wilding.

Román se kromě této relativně nedávné divadelní podoby dočkal už dvou filmových zpracování.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz