Empanada Loca

Titul v originále:

Autor: Aaron Mark
Žánr: monodrama
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 1

Aaron Mark (Velká Británie)

EMPANADA LOCA

1 ž

monodrama - horor

Autor se inspiroval starou londýnskou městskou legendou o Sweeneym Toddovi, respektive krvákem z roku 1850, který z této legendy vycházel. Ve 20. století pak o holiči, který mordoval svoje zákazníky, a pekařce, co pak lidským masem plnila oblíbené koláče, vznikl jak muzikál, tak film.

Mark svůj text napsal pro jednu herečku, která ztělesňuje i všechny ostatní postavy, a celý příběh převedl do současnosti. Vražedkyní a hlavní postavou je zde žena, Dolores. Teď je na konci svého příběhu plného nechutností, násilí, drsného slangu a podivného sexu. Schovává se ve tmě opuštěných chodeb londýnského metra, ale kdysi dokonce studovala urbanistiku. To bylo předtím, než se tak moc zamilovala do Dominica, dealera drog, předtím, než ji chytili a poslali na třináct let do díry.

Po návratu z vězení najde útočiště u Luise, starého známého, který vlastní malou restauraci Empanada Loca. Společně kouří trávu a jedí empanadas a Dolores začne dávat lidem masáže, jak se to naučila ve vězení. Svět je krásný, dokud se neobjeví nový majitel domu a nevymáhá na Luisovi dluhy na nájemném. Dolores si nedá zkazit svoje vyhlídky na nový život a majitele zabije. Tím se spustí lavina více i méně odůvodněných vražd. Dolores „řeší“ problémy a Luis po ní „uklízí“. Začne prodávat nový druh empanadas, který jde na dračku. Dolores a Luis se ještě víc sblíží.

Netrvá to ovšem dlouho a o mizející lidi se začne zajímat policie. Luis schová zbytky těl u Nellie, mladého transsexuála, což policii přivede na falešnou stopu. Dolores má Nellie ráda a nechce, aby skončil jako ona. Luise zabije bezdomovec, který se potlouká kolem domu. Dolores si v pomatení smyslů myslí, že je to Dominic, který ji přišel zachránit. Zapálí dům a utíká do bezpečí londýnského podzemí…

Premiéra proběhla v newyorském Labyrinth Theatre Company v září 2015.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz