Elegy

Titul v originále:

Autor: Nick Payne
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 3

Nick Payne (Velká Británie)

ELEGY (ŽALOZPĚV)

3 ž

Carrie a Lorna jsou svoji už 20 let a stále se velmi milují. Jenže Lorna trpí degenerativním onemocněním mozku, umírá. Věda už ale postoupila natolik, že rozklíčovala všechny záhady lidského mozku, nic už není tajemstvím, všemu rozumí a dokáže každý neuron nahradit umělým čipem. Jen vzpomínky zachovat nelze. Co činí člověka tím, kým je? A co je to láska? Je to snad jen „částečně vědomý stav mysli“? Lze zachránit Lornin život? A bude to pořád ten její?

Příběh dvou šedesátnic je zajímavý mimo jiné pro svou převrácenou chronologii. Hra sestává ze sedmi částí seřazených za sebou od konce příběhu po jeho začátek. Tím, že je hra zasazena do blízké budoucnosti a dané lékařské postupy nám nejsou známé, je zpočátku příběh skutečně nejasný a až postupně se rozkrývá. Díky tomu si hra drží divákovu pozornost. Kromě způsobu narace je ale na Elegy pozoruhodné především její téma, které se úzce dotýká těch nejzásadnějších lidských otázek.

Hra přináší dvě velké herecké příležitosti pro zkušené herečky.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz