eigengrau

Titul v originále: eigengrau

Autor: Penelope Skinner
Žánr: hra, tragikomedie
Překladatel: Jitka Sloupová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 2

EIGENGRAU (EIGENGRAU)

2 m, 2 ž

Podobně jako u hry Léto na kole (Village Bike), pozdějšího textu P. Skinnerové, vypadá výchozí situace hry až banálně. Mladá feministická aktivistka Cassie se v londýnském bytě, který sdílí s romantickou Rose, náhodou setká s jejím novým přítelem Markem. Mark je odborník na marketing, a zdá se i na to jak dostat ženy do postele. Cassie ho zahrne pohrdáním, které vzbudí jeho zájem. Rose pustí k vodě a začne systematicky dobývat Cassie kombinací zájmu o feminismus a svých osvědčených triků. Rose nedokáže odolávat dlouho, zároveň ale marně bojuje s Roseiným fantazírováním. Psychicky narušená dívka v sobě živí blud, že Mark ji ve skutečnosti dál miluje a je jen otázkou času, kdy ho získá zpátky.

V rámci této ofenzivy se Rose seznámí s Timem, Markovým spolubydlícím, tlustým outsiderem, který se těžko vyrovnává se smrtí babičky. Tim se do Rose ale sám zamiluje, pomáhá jí v naději, že její lásku nakonec obrátí na sebe. Cassie, která se tajně schází s Markem, se dál snaží Rose vysvětlit, že Mark ji nikdy nemiloval, z Roseiných reakcí však bohužel pozdě sama pochopí, že obě se staly obětí téže přízemní mužské taktiky. Timův (také trochu šílený) plán získat Rose pro sebe překazí náhoda a Rose se přece jen znovu sejde s Markem v jeho bytě. Zaútočí na něho svým naprostým ženským pokořením se – a je nakonec chladně odmítnuta. V zoufalství se oslepí.

S hrdiny se znovu setkáváme po nějakém čase. Slepá Rose se zotavuje s pomocí Tima, jsou zamilovaní a plánují usadit se v přímořském Eastbournu. Cassie čeká dítě, ale zásadně odmítá, že by mělo být Markovo. Mark zůstává sám.

Eigengrau je označení barvy, kterou vidí slepci – a také barvy, jíž je vymalován Markův byt. Skinnerové hra balancuje na úzkém rozhraní mezi tragickým a směšným: tragikomika hrdinů vyplývá z bolestného rozporu mezi přijatými módními životními koncepcemi a tradiční, ba nejspíš vrozenou emocionální výbavou, která je žene do „směšných lásek“, které se ovšem paradoxně ukazují být po všech stránkách životadárnějšími než racionální kalkul.

Penelope Skinnerová vešla jako dramatička v povědomí hrou Fucked uvedenou v r. 2008 v Old Red Lion Theatre a na Edinburgském festivalu. Dalším jejím úspěchem byla právě hra Eigengrau, inscenovaná v Bush Theatre v roce 2010, za niž byla nominována na cenu Evening Standard mezi nejslibnější dramatiky roku 2010. Pracuje také pro televizi. Její nejnovější hra The Sound of Heavy Rain bude uvedena v Sheffield Theatre (2012), když předtím bude tato inscenace v rámci projektu Roundabout Theatre, sponzorovaného slavným Paines Plough cestovat po velkých britských regionálních divadlech.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz