Ehrensache

Titul v originále: Ehrensache

Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 2

Lutz Hübner (Německo)

EHRENSACHE (VĚC CTI)

3 m, 2 ž

Byla spáchána vražda. Nicméně den začal slibně: dva mladíci, 17 a 19, se seznámí s dvěma dívkami, 15 a 16. Je víkend a domluví se, že všichni pojedou na výlet do Kolína nad Rýnem, udělají si hezký velkoměstský den, budou chodit po obchodech, večer si užijí na diskotéce a pak se uvidí. Cem (19) má auto i nějaké peníze, aby mohli někam zajít. Také dívky jsou rády, je to příjemná změna, oba chlapci jsou sympatičtí, vypadá to na skvělý den.

Nakonec ale leží šestnáctiletá Elena mrtvá na odpočívadle za městem, ubodána třiceti ranami nožem. Její mladší kamarádka Ulli vyvázne s těžkými zraněními jenom proto, že ji pachatelé považovali za mrtvou. Viníci jsou rychle zadrženi, ale co se onen den přesně stalo, zůstává nejasné. Každý má svůj úhel pohledu a vznikají různé verze nebo představy toho, co vedlo k takovému násilí. Co chtěli mladíci od Eleny, co jim odmítala dát? Odkud pochází jejich brutalita, když je okolí považovalo za mírné a přátelské? Jakou roli hrají v tomto příběhu představy o mužích a o ženách, uražená čest a rozdílný kulturní původ (chlapci pocházejí z turecké menšiny)? Jde tedy o příběh cizinců v Německu, nebo o drama frustrace, ponížení a emocionálních újem, které se dohromady stávají zápalnou směsí?

Autor ukazuje, že lidé spolu sice mohou žít ve stejném městě, ale zároveň ve zcela odlišných světech. Zaplétá čtyři mladistvé a soudního experta do psychologické hry, snaží se najít mechanismy cti, přátelství a chuti po životě. Hra tak tematicky přechází od jednoduchého příběhu téměř až ke klasické tragédii.

Hra měla premiéru na konci roku 2005 v Theater Essen.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz