Edmond

Titul v originále: Edmond

Žánr: hra
Překladatel: Daniela Choděrová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 3

David Mamet (USA)

EDMOND

z angličtiny přeložila Daniela Choděrová

3 m, 3 ž (postavy: 20 m, 8 ž - možnost zdvojení rolí)

Mametova jednoaktovka měla premiéru v červnu 1982 v Goodmanově divadle v Chicagu.

Děj má jisté pohádkové rysy: její titulní hrdina, newyorský úředník Edmond Burke, se po návštěvě u jasnovidce rozhodne opustit svou ženu a vydá se na pouť newyorským podsvětím. Navštíví dva bary, bordel a peep-show a v herně se dostane do konfliktu s falešným hráčem, který ho spolu se svými komplici ztluče. Edmond si v depresi koupí v zastavárně nůž. Na nástupišti metra jím ohrožuje neznámou ženu, a potom napadne černošského pasáka, který se ho pokusil okrást, a zahrne ho rasistickými nadávkami.

Posilněn tímto násilným činem se dvoří Glenně, servírce v bufetu, kam poté zavítá. U ní v bytě jí vypráví o svém dobrodružství a začne se i k ní chovat verbálně agresivně. Když ho Glenna požádá, aby odešel, Edmond ji v hádce zakoupeným nožem zabije.

Než se může později vyzpovídat kazateli v misii, identifikuje ho žena, kterou ohrožoval v metru a je zatčen. Manželka mu přinese podepsat žádost o rozvod.

Ve vězení je mu do cely přidělen urostlý Afroameričan. Edmond se mu chce zavděčit a tak filozofuje o tom, že lidé obvykle podvědomě touží po tom, čeho se obávají, a bílí by se proto neměli černým vyhýbat. Spoluvězně to příliš nezajímá, nabídne mu sice cigaretu, ale pak ho dvakrát silně udeří do tváře. Nakonec mu vyhrožuje zabitím, pokud mu Edmond neposkytne orální sex, což ten učiní.

Ani kněz, kterému své znásilnění přiznal, ani dozorci, kterým je nahlásil, se tím nevzrušují: „To se stává“.

V poslední scéně, po letech oba spoluvězni přemítají o nejistotách života a roli osudu v něm. Hra končí, když si oba dají dobrou noc, políbí se na ústa a ulehnou vedle sebe na postel.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz