Ecstasy

Titul v originále: Ecstasy

Autor: Mike Leigh
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 3

Mike Leigh (Velká Británie)

ECSTASY (EXTÁZE)

3 m, 3 ž

 

Dvouaktová hra začíná jednou z mnoha bezvýznamných milostných afér hlavní postavy Jean. Jean je svobodná, bezdětná žena žijící v malém bytě v Londýně. Její život není ničím výjimečný. Pracuje v autodílně, občas si vyjde ven s nějakým mužem či tráví čas se svou kamarádkou Dawn nebo její rodinou. Většinu dní však tráví doma a jedinou společností je jí alkohol. Poté co její další bezvýznamná známost s Royem je násilně narušena příchodem jeho ženy Val, Dawn (která o ničem nevěděla) vytáhne svou přítelkyni ven a společně s ní také svého muže Micka a jejich starého přítele Lena.
Jejich posezení v místních putykách se následně přesune do Jeanina bytu a zabere celé druhé dějství. Staří přátelé zde vzpomínají na staré časy; jiné přátele, o kterých nikdo z nich dlouho neslyšel, ale k nimž se vždy váže nejedna veselá historka; věci, které byly či nebyly, a místa, která jim teď připadají už dlouho neznámá. Zpívají si staré písničky, které si kdysi společně notovali a královsky se baví - jedině Jean se snad tolik nezapojuje do konverzace, a když tak jakoby z dálky. Mluví o současnosti, mluví o minulosti. O práci, o bydlení a v případě Micka a Dawn i o jejich dětech.

Hra není však pouze o tom, jak se v roce 1979 několik kamarádů sešlo a popilo. Ve tmě noci a po několika sklenkách ginu vyplouvají na povrch motivy jako osamělost, nespokojenost se životem, bezdůvodné lhaní či potraty.

Ecstasy měla premiéru v září 1979 v Hampstead Theatre v Londýně s hvězdným obsazením a režií samotného autora. Ten se o několik o více jak třicet let později se hrou do Hampstead Theatre vrátil.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz