East is East

Titul v originále: East is East

Autor: Ayub Khan-Din
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 7 ženy 3

AYUB KHAN-DIN
EAST IS EAST (Východ je Východ)
6 mužů, 3 ženy, 1 chlapec

Děje se v anglickém Salfordu r. 1970, v době války mezi Pákistánem a Indií ve smíšené, anglo - pakistánské rodině, kdy otec George, je Pakistánec, matka Ella je Angličanka. Děti, od nestaršího Abdula (23) po nejmladšího Sajita (12), bojují s otcem za vymanění se z rigidního krunýře jím vynucované islámské tradice. Nejde přitom o popření této tradice, jako spíš o nové naplnění jejího smyslu. Příběh začíná skandálním otcovým zjištěním, že Sajit, kterému je 12 let, ještě nebyl obřezán. Viní svou ženu, že jej veřejně znemožnila (na trapnou skutečnost se přišlo během návštěvy muláha).

Situace se vyhrotí, když se otec rozhodne zasnoubit své dva syny a bez jejich vědomí uspořádá zásnuby. Konflikty s odrostlými syny se vrší a hra vrcholí v okamžiku, kdy nastává dlouho očekávaný okamžik zásnub. Přestože nikdo nemá odvahu přímo se otci a jeho záměrům postavit, zásnuby skončí fiaskem. Otec se v záchvatu zuřivosti vrhá na matku, ale tentokrát se synové postaví na její stranu.. Otec pláče nad svým pokořením a v rodině je nastolen nový řád, který reprezentuje nejstarší syn Abdul, řád, který neodmítá tradici, ale je dalek jejímu slepému vynucování.

Přestože prostý popis děje vzbuzuje dojem rodinného dramatu, hra dává příležitost k plnokrevnému divadlu s brilantními komediálními pasážemi. Tématem hry je hledání dvojí identity - kulturní a individuální - hledání, které se nemůže spokojit s jednoduchými návody a přejatým řešením.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz