Dust

Titul v originále: Dust

Autor: Billy Goda
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 4 ženy 1

Billy Goda (USA)

DUST (PRACH)

4 m (6 m), 1 ž

Thriller z amerického podsvětí – okamžik, kdy se člověk rozhodne být dobrý, může přijít pozdě. Hra začíná fatálním setkáním třicátníka Zeka a šedesátníka Martina. Zeke – zaměstnanec posilovny – nereaguje podle Martinových představ a odmítne očistit zaprášený ventilátor. Martin nechá vzpurného mladíka vyhodit z práce, Zeke se mu za to rozhodne pomstít prostřednictvím jeho devatenáctileté dcery Jenny. To, co vypadá jednoznačně, se začne velmi brzy komplikovat: Zeke je trestaný narkoman, pro nějž je velmi těžké najít novou práci, Martin si uvědomuje svoji chybu, byl vystresován lékařskou zprávou o jeho zdravotním stavu. Touha po pomstě však byla jednou vyslovena a jako by ji nešlo vzít zpět. Zeke se sice do Jenny nakonec zamiluje a po konfrontaci s Bobbym, který mu byl soudně přidělen jako supervizor, se rozhoduje s drogami definitivně skoncovat. Martin naopak povzbuzen svým agresivním osobním strážcem Ralphem nechce riskovat, že Zeke Jenny nebo jemu ublíží a rozhodne se vzít osud do svých rukou. Síly mezi oběma muži se přeskupují, v závěrečné konfrontaci – krůček před usmířením - však Martin Zeka (možná trochu omylem) zastřelí. Neiluzivní hra o spravedlnosti, odplatě a odpuštění.

Hra měla premiéru v dubnu 2008 v divadle Westside Downstairs Theatre v New Yorku (režie Scott Zigler), autor napsal ještě další dvě hry (Final Appeal, No Crime).

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz