Duchovní smrt v Benátkách

Titul v originále: Duchovní smrt v Benátkách

Žánr: hra
Jazyk: čeština
Postavy: muži 7 ženy 2

Sdch (Miroslav Vojtíšek)

DUCHOVNÍ SMRT V BENÁTKÁCH

2 m (dalších 9 postav převážně mužských, dva motýli, jeden lev)

dramatická mortalita jako podobenství o zániku maskulinity

Benátský Baronet, jehož denní náplní je uskutečňování všemožných excesů a charakteristickým jazykovým projevem spílání městu ztělesňujícímu morbiditu urbanismu – rodným Benátkám, zatouží zažít vlastní smrt. Lokajem Lubomírem přivolaný oboupohlavní Smrt/ka ho však upozorní, že smrt nelze bohužel reflektovat, a proto doporučí Baronetovi pouhou smrt duchovní. Tu mu zprostředkuje ředitel Brněnského národního divadla bratří Mrštíků a provedou Anděl duchovní smrti a Ďábel bez přívlastku. Ukáže se ovšem, že duchovní smrt se v praxi podobá fyzickému ochrnutí, z něhož může být vysvobozen pouze dotykem dvou bytostí, jimž se však bude poté podobat. Baronet po delším vnitřním boji nakonec tyto dvě postavy – Kašpara a Ženu - přivolá a stane se něčím mezi tím: směšným opěvatelem Benátek a podváděným otcem rodiny, trpícím pod pantoflem.

Vítězný text anonymní soutěže o Cenu Alfréda Radoka za rok 2013 je dílem vítěze soutěže za rok 2012. Znovu se jedná o dílko svrchované fantazie, jazykové virtuozity a neotřelých aluzí, původně určené pro loutky.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz