Drahý Diego

Titul v originále: Drahý Diego

Autor: Zdenka Procházková-Hartmann, Elena Poniatowska
Žánr: monodrama
Překladatel: Anna Tkáčová
Jazyk: čeština
Postavy: ženy 1

Elena Poniatowska (Mexiko)

DRAHÝ DIEGO

dramatizace Zdenka Procházková-Hartmann

ze španělštiny přeložila Anna Tkáčová

1 ž (mohou hrát i dvě ženy)

Příběh ruské emigrantky, malířky Angeliny Bielove, jedné z osudových žen mexického malíře Diega Rivery. Předlohou se stala knížka Eleny Poniatowské Drahý Diego, objímá Tě Quiela. Hra o velké lásce, emocích a naplněném osudu, přebásněná skutečnost.

Na rozdíl od nezkrotné a umělecky úspěšné Fridy Kahlo zůstala Quiela zcela ve stínu slavného muže. Nahlížíme do nitra rozpolcené ženy, která chtěla být malířkou, ale nekritická oddanost a podřízenost Riverovi ji stála ztrátu vlastního i uměleckého sebevědomí. Angelina Beloff, ruská malířka (1879-1969), žila deset let v pařížské umělecké bohémě s Diegem Riverou, světovým mexickým malířem. Měli spolu dokonce dítě, které však Diegovi bylo na obtíž a v zásadě se mu ulevilo, když zemřelo. V roce 1921 se Rivera vrací do Mexika se slibem, že Angelině pošle peníze na cestu za ním. Pro něho je to konec jejich vztahu, pro ni věčná naděje, že Diego svůj slib splní. Píše mu plné 2 roky dopisy, plné vášně, něžnosti, touhy, smutku, bolesti, dopisy na které Rivera nereaguje, neodpovídá a které občas přicházejí zpátky. Sem tam pošle pár grošů, ale cit zmizel. Co zůstalo, jsou tyto dopisy, jejichž tichý tón se proměňuje v zoufalý výkřik neopětované lásky.

Elena Poniatowska (*1933 v Paříži), jako dítě přišla s rodiči do Mexika, studovala v USA a patří k vynikajícím spisovatelkám 20. století. Podle skutečných dopisů Angeliny vykreslila osud ženy, která v životě Diega Rivery hrála podstatnou roli a cele se mu obětovala. Svou knížku nazvala Drahý Diego. Angelina se ve svých 78 letech z novin dozví, že Diego zemřel. Najde své dopisy, které si schovávala a začne vzpomínat na dobu, kdy s ním v Paříži žila. Je to pohled staré ženy na její vlastní mládí.

Tento monolog se může hrát také jako dialog s vlastním já, o čtyřicet let mladším.

Premiéru dramatizace uvedla Lyra Pragensis 29. dubna 2006 v Divadle Inspirace.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz