Dobrý muž s řehtačkou

Titul v originále: Rattle of a Simple Man

Autor: Charles Dyer
Žánr: hra
Překladatel: Jitka Sloupová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 2 ženy 1

Charles Dyer (Velká Británie)
DOBRÝ MUŽ S ŘEHTAČKOU (RATTLE OF A SIMPLE MAN)
z angličtiny přeložila Jitka Sloupová

2 m, 1 ž

Tragikomedie s nepřeložitelným titulem z roku 1963 zažila v roce 2004 úspěšný návrat na londýnský West End. Řehtačkou je myšlen hlučný nástroj fotbalových fanoušků, se kterými přijede do Londýna na utkání svých Manchester United starý mládenec s mýticky rytířským jménem Percival. Anglické „rattle" ovšem vystihuje ve svých dalších významech (úlek, jektání apod.) jeho duševní rozpoložení po setkání se Cyrenne (Sirénou?), lepší londýnskou prostitutkou. Díky sázce se svým nejlepším kamarádem se manchesterský účetní Percy ocitá v jejím bytě - aby konečně ztratil své panictví. Jak se ukáže, nebude to tak jednoduché. Temperamentní Cyrenne má sice pro sympatického postaršího mladíka pochopení, ale jeho zábrany jsou natolik silné, že její návrhy zůstávají bez odezvy. Navíc vše komplikuje její obvyklá maska dívky z dobré rodiny a vyšších kruhů, která své povolání provozuje ze záliby. Percy nicméně konečně našel někoho, komu se může svěřit se svými patáliemi v erotické oblasti. Příchod Ricarda, muže ze Cyrenniny minulosti, přiměje však Percyho ke spěšnému odchodu. Jak se ukáže, je to Cyrennin bratr, který chce sestru přivést zpátky do rodinného kruhu. Z jejich dialogu se dozvíme, jak komplikovaný je jejich vztah - Cyrenne se nechce vrátit a pracovat v restauraci nevlastního otce, protože ji tento muž kdysi znásilnil, a s bratrem ji spojuje i dávný incident, kdy jako čtrnáctiletá nafotila jeho akt a po vyzrazení se stala černou ovcí rodiny. Pouto, které je mezi nimi, dá Cyrenne naději, že by mohla začít nový život: z iluzí však procitne, když pochopí, že její švagrová, Ricardova žena, by ji nikdy nepřijala.

Percy se po Ricardově odchodu vrátí - pro svou záměrně zapomenutou řehtačku. Cyrenne už v rozrušení nemá sílu stále předstírat a její maska ztrácí lesk. Navíc ji přitahuje Percyho staromódní solidnost. Sympatie mezi dvěma lidmi tak radikálně odlišného temperamentu i různých životních zkušeností zvolna sílí. Oba osamělí ztroskotanci začínají spřádat sny o společné dovolené a dokonce o případném společném životě. V okamžiku, kdy spolu mají ulehnout do jedné postele, hra končí. Není vůbec jasné, zda se oběma podaří překonat Percyho zábrany. Není vůbec jasné, zda je to v lidských silách...

Hra je mimořádnou příležitostí pro herce a herečku středního věku s vyhraněným tragikomickým talentem.

js

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz