Dobře rozehraná partie

Titul v originále: Eine gute Partie

Žánr: komedie
Překladatel: Magdalena Štulcová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 3 ženy 2

Stefan VÖGEL (Rakousko)
DOBŘE ROZEHRANÁ PARTIE (EINE GUTE PARTIE)
z němčiny přeložila Magdaléna Štulcová

3 m, 2 ž

Dekorace: 1 interiér

Komedie o tom, co všechno může způsobit paranoidní záliba v šachové hře a těžká averze vůči hospodyním.

Angličan Fred Kowinski, válečný veterán a obdivovatel Winstona Churchilla, žije po smrti své ženy jako opuštěný, žlučovitý vdovec, dává najevo zášť vůči všemu v celém svém okolí; cholerik, terorizující své nejbližší. Nedbá o svůj zevnějšek ani o své zdraví, žije připomínkami dávno minulých válečných zážitků a slávou vítězství nad nacistickým Německem. Při bližším pohledu plyne jeho nevraživost ze samoty a z neochoty přizpůsobit se nové situaci. Zabydlel se ve stařeckém mrzoutství. Jediné, co mu v životě působí potěšení, jsou pravidelné úterní návštěvy starého přítele Waltra, s nímž už sedmatřicet let hraje šachy. Nepřipouští si ovšem, že i svého jediného přítele krutě podvádí. Pravidelné středeční návštěvy svého syna Leonarda s nelibostí, vyčítá mu životní selhání, shazuje celou jeho rodinu a práci (Leonard je prodejcem vysavačů) a vytrvale se brání jeho snaze opatřit mu hospodyni, která by mu uvařila a uklidila. Navzdory veškerému synovu úsilí všechny hospodyně co nejrychleji vypudí. Až jednoho dne nastoupí rázná Rosalinda, která odhadne staříkovy slabé stránky a nekompromisně od první chvíle narušuje jeho stereotypní usurpátorské návyky. Docílí sice toho, že si ji Fred proti své vůli oblíbí a vrátí se mu chuť do života, ale zároveň naruší veškerou křehkou stabilitu přátelství s Waltrem i kontroverzní, avšak fungující vztah se synem, takže vzájemné vztahy hrozí katastrofou. Teprve, když se Fred dostane na samé dno osamělosti, se dostaví poznání vlastní slabosti. Konečný kompromis na všech stranách je pak zásluhou celé čtveřice.

Situační komedie mladého rakouského autora je napsána svižně a vtipně, děj je sledem nepřetržitých zvratů, postavy jsou „ze života", stejně jako mnohé situace.

Herecká příležitost pro tři hravé herce nad čtyřicet a starší a jednu herečku kolem padesátky.

První uvedení: Altes Schauspielhaus, Stuttgart, 2002

mšt

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz