Dirty Rotten Scoundrels

Titul v originále: Dirty Rotten Scoundrels

Žánr: muzikál
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 6

David Yazbek, Jeffrey Lane (USA)

DIRTY ROTTEN SCOUNDRELS (ŠPINAVÍ PROHNILÍ LUMPOVÉ)

6 m, 6 ž, sbor

Autor hudby a textů k muzikálovému hitu Donaha! David Yazbek spojil tentokrát síly se zkušeným scénáristou (za všechny u nás známý seriál Miluju tě k zbláznění) Jeffreym Lanem a nechal se inspirovat populárním filmem z roku 1988 Špinaví prohnilí lumpové režiséra Franka Oze (u nás bohužel pouze na videu), v němž excelovali Steve Martin a Michael Caine. Tato broadwayská muzikálová verze z roku 2005 se dočkala 11 nominací na cenu TONY („proměnil" ji ve vítězství představitel Freddyho Norbert Leo Butz) a řady dalších ocenění.

Děj muzikálu se točí kolem dvou podvodníků, jejichž působištěm je francouzská Riviéra. Tím prvním je uhlazený a distingovaný Lawrence Jameson, který si na život na vysoké noze vydělává tím, že mámí peníze z bohatých dam (vydává se za dědice trůnu ve fiktivní zemi, který nemá prostředky k tomu, aby se ujal svého dědictví). Druhý, drobný podvodníček Freddy Benson, se vydává za pracovníka Červeného kříže a snaží se vzbudit u žen soucit s upadajícím zdravím své stařičké babičky.

Oba na sebe narazí ve vlaku a chvíli se pokoušejí pracovat společně. Brzy se ale ukáže, že francouzské městečko Beaumont sur Mer je pro ně oba příliš malé. Uzavřou spolu dohodu o souboji: ten, komu se prvnímu podaří vymámit z mladé olejářské dědičky Christine Colgateové 50.000 dolarů, ten vyhrává a poražený musí město opustit. Následně se tedy rozpoutá spektakulární bitva podvodníků, do níž se vedle hrdinů zapojí nečekaně další soupeř(ka)...

Poté, co premiérová inscenace dosáhla na Broadwayi více než 600 repríz, vydala se tento podzim na turné po amerických velkoměstech.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz