Die Verbrecher

Titul v originále: Die Verbrecher

Autor: Ferdinand Bruckner
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 10 ženy 8

Ferdinand Bruckner (Německo)

DIE VERBRECHER (ZLOČINCI)

10 m, 8 ž

Hra o třech jednáních

Do té doby neznámý autor tvořící pod pseudonymem Ferdinand Brucker zaskočil publikum provokativní hrou Krankenheit der Jugend (Choroby mládí) uvedenou v roce 1926 v Hamburku. Zobrazil v ní nelítostnou, bezcílnou a cynickou poválečnou mládež - dokonale vyjádřil dezorientaci a deziluzi mladé generace po 1. světové válce. Znuděné mládeži vkládá do úst repliky jako „Všichni by se měli v sedmnácti zastřelit“ apod.

V říjnu 1928 přišel další skandál, tentokrát v Berlíně – uvedení hry Die Verbrecher (Zločinci). Pomocí simultánní scény se divák ocitá v sedmi místnostech třípatrového činžáku, v nichž se rozvíjí drama o cynismu obyvatel domu a – což je v dnešní době exekutorů stále aktuální – o zkorumpované justici jakožto ztělesnění všeobecné zvrhlosti a nezřízenosti. Bída jednotlivců stojí tváří v tvář brutálnímu společenství domu, ztroskotání obyvatel je nevyhnutelné. Jako v detektivce se stávají domnělé oběti viníky a viníci oběťmi – kdo je vlastně zločincem? Text překypuje slovním jízlivým humorem a napínavými scénami. U nás byla tato originální a provokativní hra, dalo by se dnes říct drsná groteska uvedena pouze jednou v roce 1930 v Divadle na Vinohradech, od té doby čeká na znovuobjevení.

Připravujeme nový překlad.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz