Die Kunden werden unruhig

Titul v originále: Die Kunden werden unruhig

Autor: Johannes Schrettle
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 1 ženy 2

Johannes Schrettle (Německo)

DIE KUNDEN WERDEN UNRUHIG (ZÁKAZNÍCI JSOU NEKLIDNÍ)

3 herci, min 1 m

vychází ze 12 skutečných událostí

Experimentální otevřený text na žhavá témata současnosti - úryvek scénické poznámky: „Pokud jsou k dispozici statisté, nyní před našima očima tančí. Nemusíme kvůli tomu odcházet, ani nemůžeme, nemůžeme si ani vyměnit s někým sedadlo.“

Tři herci se setkají na scéně, představují personální trenérku, bankovního úředníka a jeho šéfovou. Ti ostatní, totiž diváci, jsou účastníky tzv. coachingu, personálního tréninku, teambuildingu, který se koná v anonymním hotelu bez tváře, určeném na podobné akce, kdesi u dálnice. Začíná se rozvíjet jakýsi psychothriller, v němž se postavy stávají loutkami stejné podnikatelské hry, stejné inscenace, která hrozí každou chvíli výbuchem. Publikum je znejistěno a postupně odkrývá znepokojivé skutečnosti – naaranžovala šéfová přepadení banky, aby se vyhnula rozhovoru s úředníkem, jenž by mohl vynést na světlo její machinace s penězi? Je zlodějka, klientka a personální trenérka tatáž osoba?

Celek působí jako horečnatá halucinace – autor si bere na mušku dnešní všudepřítomnou kontrolu všeho a bezpečnosti zvláště, věk bankomatů a administrativních center. Scénická realita a dramatická fikce splývají do jakéhosi matrixu, do světa bez sexu, bez revolucí a beze spánku, do světa kapitalismu bez hranic, v němž kromě stavu účtů již neexistují téměř žádné jistoty.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz