Die Eröffnung

Titul v originále: Die Eröffnung

Žánr: monodrama
Jazyk: němčina
Postavy: muži 1

Peter Turrini (Rakousko)

DIE ERÖFFNUNG (ZAHÁJENÍ / OZNÁMENÍ)

1 m

Dějištěm tohoto monologu je samo divadelní jeviště, kde jistý herec vypráví divákům svůj životní příběh a odhaluje jim tajemství divadla jako takového.

Onen muž byl pro divadlo zrozen. Nejprve ho ale v mládí osud zavál do Ameriky, kde se stal mistrem dřevorubců celého kontinentu, oženil se s prezidentovou dcerou a díky tomu se stal členem představenstva jisté továrny na kopírky. Později prodával na nádraží handsfree sady , s nimiž měl největší úspěch kolem 10. hodiny dopoledne, kdy bylo nástupiště plné lidí od divadla. Tehdy se jich marně vyptával na volné místo v nějakém souboru, marně rozesílal své žádosti o přijetí. Nakonec začal pracovat na lodi, kde v rámci večerního programu recitoval klasické balady. Tam se také zamiloval do jedné tanečnice, která byla ztělesněním všech jeho představ ideální ženy. Vztah nakonec ukončil, protože se mu zdálo, že se tanečnici zvětšilo pozadí. Brzy však začal toužit po jejím návratu, cítil se osaměle, své zničené nepotřebné srdce zakopal na zahradě.

Tehdy se také konečně dostal k divadlu, byla mu nabídnuta role Othella. Pouze zde dokázal opět prožívat lásku, své srdce věnoval publiku a stal se tak králem divadla. Tady se konečně cítil bezpečně, neboť v divadle, na rozdíl od reálného světa, neprobíhá nic náhodně, zmateně a je tam možné naprosto cokoliv. Když je probodnut svým největším konkurentem, který ho přechodně připravil o úspěch, objasňuje publiku, jak technicky funguje divadelní trik propíchnutí. Také diváky seznamuje s divadelním personálem, z něhož nejdůležitější je vlastně nápověda, která je nejvyšší spasitelkou, jakýmsi divadelním bohem.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz