Die andere Seite

Titul v originále:

Autor: Dejan Dukovski
Žánr: hra
Překladatel: Samuel Finzi
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 2

Dejan Dukovski (*25. dubna 1969 ve Skopje, Makedonie)

OTHER SIDE (DRUHÁ STRANA)

2 m, 2 ž

Hra přibližuje zhroucený svět lidí, kteří přežili válku. Děj začíná od prostředka (1. a 2. scéna se odehrávají po půlnoci, 3. a 4. scéna před půlnocí) a směřuje ke katastrofickému konci, ve druhé polovině pak pokračuje od začátku. Všechny postavy jsou zároveň viníky i obětmi, jejichž svět zmizel a oni zůstali vyhořelí: hledají lásku a něhu, přitom nemají téměř jiné než kruté zkušenosti (znásilňování, zabíjení), a proto sami umějí nabídnout jen sex a brutalitu. Jazyk hry je hrubý až vulgární, rozhovory většinou připomínají přestřelky.

V jednom baru v nejmenovaném městě v bývalé Jugoslávii se náhodně setkají čtyři postavy: Lucky, loutkář bez divadla, nezletilá dívka Little toužící po lásce, kejklíř Tricky, který každé kouzlo zkazí, a prostitutka Lilly, která pomocí prostituce živí své tři děti. Z rozhovorů vyplyne, že se všichni už dříve setkali. Z velmi stručných, místy až zkratkovitých výpovědí se dozvídáme, jaké hrůzy každý z nich přestál a sledujeme cynické dialogy a křečovité chování lidských trosek, které se už ničeho nezaleknou. Loutkář Lucky je vlastně jediný, kdo je schopen lidského soucitu, vyjadřuje jej však jen pomocí svých loutek Picchonia a Maličké. Pomatenost a bezradnost přítomných nakonec vyústí v surreálnou scénu, kdy na sebe všichni míří zbraní. Scéna končí jako katastrofa v podobě vybuchlé bomby (poslední nezdařený trik Trickyho).

Světovou premiéru uvedl 25. října 2004 Dramski Teatar Skopje v režii Slobodana Unkovského a německou premiéru 28. září 2005 Staatstheater Kassel.

Text je v agentuře k dispozici v makedonském originále i německém překladu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz