Destiny of Me

Titul v originále: Destiny of Me

Autor: Larry Kamer
Žánr: drama
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 5 ženy 2

Larry Kamer (USA)
DESTINY OF ME (MOJE URČENÍ)
5 m, 2 ž

Text Larryho Kramera je velmi zjednodušeně řečeno hrou o nebezpečí AIDS a jeho výzkumu a zároveň o pozici homosexuálů ve společnosti. Ve velmi zajímavě konstruovaném textu jsou dvě tematické linie. První je současná, kdy hlavní hrdina Ned Weeks, muž ve středních letech, leží v nemocnici a dr. Della Vida spolu se svou hlavní sestrou a zároveň manželkou Hanniman na něm zkoušejí nový postup léčení AIDS. Vývoj tohoto nového léku je financován z vládního grantu a před nemocnicí projevují svůj nesouhlas aktivisté za práva homosexuálů, které právě Ned vedl. Tato současná linie se prolíná s dělovou linií minulosti, kdy se střídají různé scény z Nedova rodinného života od dětství až v postatě po pobyt v nemocnici, přičemž tato rodinná linie je obrazem konvenčně a špatně fungující rodiny plné předsudků, lží, zloby a samoty.

Hra je velmi zajímavá a aktuální jednak dějově, ale především po formální stránce. Larry Kramer mistrně zvládnul prolínání časů, které mnohdy ani v textu není odděleno žádnými podstatnými poznámkami o přestavbách nebo změně motivací. Zároveň je hlavní postava Neda rozdělena mezi dva herce, jeden hraje Neda v nemocnici, druhý Neda v dětství, kdy se jmenoval ještě Alexandr. Ale ani záměny těchto postav nejsou odděleny a mnohdy se obě postavy suplují a vnitřní monolog Nedův probíhá jako dialog mezi Nedem a Alexandrem, tedy Nedem v dětství.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz