Der Panther

Titul v originále: Der Panther

Žánr: tragikomedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2 ženy 1

Felix Mitterer (Rakousko)

PARDÁL (DER PANTHER)

z němčiny přeložila Magdaléna Štulcová

tragikomedie o stáří

2 m, 1 ž

Sklerotická stařenka Marion Liebherrová se vrací z pohřbu svého manžela a při parkování srazí jistého starého ošuntělého muže. Jelikož už nemá řidičák a nechce kvůli tomu mít problémy, odvede muže k sobě domů, aby zjistila, jestli není zraněný. Muž předstírá pohmoždění nohy, a tak mu chce Marion vyplatit bolestné. On ale peníze odmítá a žádá ji, jestli by u ní raději nemohl několik dní zůstat. Marion s tím souhlasí. Cítí se totiž velmi osaměle - jejím jediným příbuzným je Heinz, synovec ze strany zesnulého manžela, který se však o Marion stará jen proto, aby z ní vymámil peníze, a to jakýmkoli způsobem.

Během rozhovorů Marion s oním neznámým mužem, který se představí jako doktor Altmann, vychází najevo, že mají mnoho společného - zpívají si stejnou píseň, kterou Marion dříve zpívával její manžel, vybavuje se jim stejná báseň od Rilkeho, oba milují Paříž, oba skličuje vzpomínka z minulosti na sebevraždu jistého mladíka...

Nakonec se ukáže, že nic není, jak se zdá. Onen neznámý muž odhalí, že Heinz je podvodník a pouze předstírá, že je příbuzný Marion, aby získal její peníze. Odplatou za to zase Heinz vypátrá, že muž nemůže být doktor Altmann, za kterého se vydává, neboť ten zemřel před 10 dny v domově důchodců. Tento muž je ve skutečnosti manžel Marion, kterého ona nechala před řadou let pro jeho demenci zavřít do domova. On se odtamtud chtěl dostat pryč, a tak si vyměnil doklady s umírajícím doktorem Altmannem a utekl. Marion celá tato skutečnost dojde, vždyť muž jí od začátku jejího manžela připomínal. On si však kvůli své nemoci neuvědomuje, že se takto náhodně opět setkal se svou ženou, a nakonec od ní utíká, stejně jako od ní před mnoha lety po smrti jejich syna utíkal za svými milenkami.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz