Der Mann, der nicht sehen will

Titul v originále:

Autor: Klaus Heilmann
Žánr: komedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 4 ženy 1

Klaus Heilmann (Německo)

DER MANN, DER NICHT SEHEN WILL (TEN, CO NECHCE VIDĚT)

4 m, 1 ž

absurdní komedie

Děj této konverzačky se odehrává v psychiatrické léčebně, kde se skupina lékařů (psycholožka, psychiatr, úřední lékař, oční lékař) postupně snaží přijít na kloub postižení známého fotografa. Ten již odmítá vidět a nosí neustále černé brýle. Toto odpírání zraku prezentuje i veřejně, když např. uspořádá výstavu zcela černých fotografií nebo když propaguje úplný zákaz obrazů. Skupina lékařů se snaží zjistit příčiny a zda se jedná o organickou či psychickou poruchu.

V sedmi obrazech tak probíhá sedm rozhovorů s mužem či bez něho, z různých hledisek a východisek, čímž ovšem nedochází k osvětlení problému, nýbrž ještě k většímu znejistění. Muž tvrdí, že už prostě nechce vidět, kdežto odborníci se snaží analyzovat tento stav a podsouvají fotografovi i sobě navzájem různé interpretace, proč tomu tak je…

Autor píše rozhlasové a divadelní hry, romány, scénáře, v současnosti především pro děti. Jako profesor pobýval na mnoha světových univerzitách, především v USA, vyšla mu také celá řada knih na lékařsko technologická a společenská témata, zajímají ho především jazykové bariéry a potíže s dorozuměním v dnešní postindustriální společnosti.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz