Der Mann aus Oklahoma

Titul v originále:

Autor: Lukas Linder
Žánr: tragikomedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 5 ženy 3

Lukas Linder (Švýcarsko)

DER MANN AUS OKLAHOMA (MUŽ Z OKLAHOMY)

5 m, 3 ž

"Nehledejte. Mě." – tak znějí poslední, ve spěchu načmáraná slova, které zanechal Fredův otec rodině na stole, než se kamsi nadobro vypařil. Pro chlapce je to traumatický zážitek, ne tak pro jeho matku – zakrátko si našla za váhavého manžela náhradu v náruživém sportovci a znalém erotomanovi učiteli Ehrlichovi. Ehrlich nemůže Fredovi otce nahradit, i když chlapci zlepšuje prospěch, a tak se Fred vydává otce hledat. Jako v absurdní road movie a jako postava vystřižená z detektivek Raymonda Chandlera – v baloňáků, s cigaretou a bouchačkou. A zatímco Ehrlicher podvádí jeho matku s učitelkou, nachází Fred svého otce tu v pompézní vile svého starého kamaráda (nebyl to jen přelud?), tu u své kamarádky Astrid, se kterou se sblíží. A nakonec se dostane na stopu tajemství „Muže z Oklahomy“.

Famózní text mladého dramatika vypráví příběh o vztahu otce a syna, ovšem Linder mu přidává svůj typický sarkasmus a groteskno, a tak se mísí archetypálně pohádkové vyprávění s absurdními a snovými pasážemi a melancholickým odérem.

Lukas Linder (1984) získal za tuto hru v roce 2015 ocenění a stipendium pro nadějné dramatiky Kleist-Förderpreis a získal i cenu za nejlepší text mladých talentů v rámci Heidelberger Stückemarkt 2015, čímž opět potvrdil svůj dramatický talent, který rozvinul i v dalších svých hrách, jejichž hrdinové jsou věční hledači a outsideři (Smutný osud Karla Hroudy / Das traurige Schicksal des Karl Klotz, Nikdy jsem nebyla / Ich war nie da, Setrvačnost / Die Trägheit atd.).

Hra je právě překládána do češtiny.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz