der herzerlfresser

Titul v originále:

Autor: Ferdinand Schmalz
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 3 ženy 2

Ferdinand Schmalz (Rakousko)

DER HERZERLFRESSER (SRDCOŽROUT)

3 m, 2 ž

Nastupující hvězda rakouské dramatiky uplatňuje ve svých textech hru s jazykem a rytmem. Opakování, rytmické smyčky, hudebnost hrubých promluv, novotvary – to vše je pro jeho hry charakteristické a upomíná tak trochu na texty Wernera Schwaba.

Text je inspirovaný skutečnými historickými událostmi: Paul Reininger zavraždil na konci 18. století šest žen a poté snědl jejich srdce v domnění, že bude podle staré pověry neviditelný. Na tyto zločiny dnes již upomíná pouze tamní turistická stezka nesoucí vrahovo jméno, o další interpretaci se pokusil právě F. Schmalz (autorovo příjmení je zvukomalebný pseudonym znamenající „mazlák“, ale také „doják“).

Autor proměnil městečko horského regionu na bezejmennou bažinatou krajinu, uprostřed níž se má stavět levné nákupní centrum, věc zájmu investorů a místních politiků, kteří chtějí nalákat turisty, až tento zapadákov začne ohrožovat série vražd. V čvachtavé hmotě ještě čerstvého betonu základů ráje nákupů je objevena mrtvola ženy, jež má vyříznuto srdce. To ohrožuje slavnostní otevření centra. Jenže vzápětí je objevena druhá mrtvola. Starosta obce se rozhodne aféru vyřešit tím, že mrtvoly jsou tajně odvezeny do bažin. A zatímco probíhá slavnostní otevření nákupního ráje, prosakuje všemi skulinami bažina a za rytmu hudby se ukazuje, že není srdce jako srdce.

„Trash horor“ s prvky sociální satiry, znamenitě pracující s tempem a rytmem jazyka, byl uveden v listopadu 2015 v lipském Schauspiel Leipzig.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz