Der Feind bist du

Titul v originále:

Autor: Kai Hensel
Žánr: hra
Jazyk: němčina
Postavy: muži 2

Kai Hensel (Německo)

DER FEIND BIST DU (NEPŘÍTEL JSI TY)

2 m

komorní drama

Se sbalenými věcmi a hromadou peněz, které podvodně získal v prodejích přes eBay, se Tim náhle objeví na prahu bytu svého bývalého učitele Svena Reimera, který je již delší dobu v domácí péči po těžké nehodě. Tim se chce s učitelem rozloučit, ještě než zmizí se svou přítelkyní Juanou do revolucionářské ilegality. Juana mezitím odcizila řediteli školy auto jaguár. Příliš dlouho zneužívala starší generace své moci, ležela na bedrech mladších, nyní nastal čas toto příkoří ukončit. Tim vpadne do Reimerova soukromí, provokuje ho svou arogancí a nepohodlnými otázkami. Nakonec chce učitele dokonce vydírat, neboť po jednom rozhovoru pro školní časopis oba vědí o něčem, co by učitel rád navždy skryl před veřejností – za fasádou angažovaného pedagoga se skrývá slabost a zrada.

Učitel je tak postaven před nepříjemné dilema – má se stát komplicem svých bývalých studentů, nebo zavolat policii? Zvládne dvojici vymluvit její plány? Nebo mu nezbyde také nic jiného než útěk?

Napínavá komorní hra si bere na mušku mezigenerační konflikt a klade otázky po hodnotách a odpovědnosti. Hra zaujala po názvem Jamaika diváky i kritiku a autor za ni získal 2. místo v soutěži Baden-Württembergischer Jugendtheaterpreis 2006. Poté byla hra uvedena v září 2007 v Theater Oberhausen.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz