Der Boxer

Titul v originále:

Žánr: drama
Jazyk: němčina
Postavy: muži 7 ženy 2

Felix Mitterer (Rakousko)

DER BOXER

7 m, 2 ž

životopisné drama

Pohnutý příběh předválečného šampióna v boxu, původem Roma, který sestoupil z vrcholu slávy až na samé dno, do koncentračního tábora, kde musel boxovat pro pobavení esesáků a kde násilně zemřel.

V červnu 1933 se v Berlíně konalo mistrovství Německa v boxu. Vyzyvatelem byl Johann „Rukeli“ Trollmann, který pocházel z romské rodiny. Rukeli měl styl jako později Muhammad Ali – tančil kolem těžkopádného protivníka a pak ho několika dobře mířenými ranami porazil. Rukeli zápas vyhrál, přesto mu porota složená ze samých nacistů nechtěla titul udělit. Publikum však bylo jiného názoru, vzbouřilo se proti nespravedlivému ortelu, takže Rukeli se nakonec mistrem Německa stal. Nicméně za pár dní mu byl titul odebrán kvůli „špatnému stylu boxování“. K údivu všech se Rukeli objevil o měsíc později znovu v ringu – obarvil si vlasy na blond, tělo si posypal moukou a parodoval „správného německého boxera“. Vydržel pět kol, pak se zhroutil a tím skončila jeho kariéra. Aby uchránil svou ženu, rozvedl se s ní, aby unikl koncentráku, nechal se sterilizovat, bojoval na ruské frontě, byl zraněn a vyznamenán a zanedlouho po návratu zatčen a odvezen do koncentráku, kde musel boxovat s jinými vězni. Kdo prohrál, zemřel. Rukeli prohrál v létě 1944.

V Třetí říši a nacisty obsazených zemích zahynulo kolem půl miliónu Romů, po válce se na tyto oběti rychle zapomnělo. Odškodnění se v Německu a Rakousku léta odkládalo s odůvodněním, že nešlo o rasové důvody, ale že „Cikáni byli považováni za asociály“. Tvrdá, přesto dojemná i dynamická hra, za doprovodu romské hudby, by měla také připomenout tyto oběti. Zkušenému dramatikovi se podařilo vytvořit psychologicky věrný znepokojující příběh nejen o tom, čeho jsou lidé v určitých situacích schopni.

Hra vznikla na zakázku vídeňského Theater in der Josefstadt, kde měla s velkých úspěchem světovou premiéru 29.1.2015.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz