Děň blagadarenija

Titul v originále: Děň blagadarenija

Autor: Nikolaj Chalezin
Žánr: hra
Jazyk: ruština
Postavy: muži 3 ženy 1

Nikolaj Chalezin (Bělorusko)
DĚŇ BLAGADARENIJA (DEN DÍKŮVZDÁNÍ)

3 m, 1 ž

Jednoduchý příběh ve dvou jednáních.

Příběh se odehrává v malém městě kdesi na severu USA. Hlavní postavou je Andrej, sedmatřicetiletý Bělorus, který nelegálně pracuje u bohatého Američana. Andrej se stará o téměř osmdesátiletého Joea, otce majitele domu Evana. Joe je stižen Alzheimerovou chorobou. Vztah mezi Andrejem a Joem je otevřeně nepřátelský. Andrej se nedokáže přizpůsobit místním zvykům a Joe, přesvědčený republikán, nemá rád přistěhovalce. Jeho choroba je navíc progresivní a Joe se chová naprosto nesnesitelně.

Jednoho dne do Andrejova a Joeova života vstoupí nová sousedka, sedmadvacetiletá Američanka Melisa, sympatická, vyrovnaná, dobře vychovaná idealistka, která se do Andreje zamiluje a snaží se pochopit Joeovu nemoc. O totéž se pokusí i Andrej a Joe se nakonec rozhodne Andrejovi pomoci získat legální povolení k pobytu ve Státech.

Když se Andrej dozví, že Joe bude slavit 80. narozeniny, připraví mu oslavu v běloruském stylu. Na večírku se Andrej pustí do ohnivé debaty s Evanem, Joeovým synem. Mluví o kulturních tradicích v USA a Bělorusku, světovém gigantovi a malé evropské zemi. Právě kulturní rozdíly polarizují všechny postavy a vedou k ústřednímu střetu.

Andrej po čase získá povolení k pobytu, ale v nové zemi se nedokáže adaptovat, nedokáže přijmout její tradice. V té době se velmi sblíží s Melisou a jeho nenávist k Joevi se definitivně promění v kladný cit. Jeho pravidelná péče pomůže zpomalit Joeovu chorobu a Joe je mu za to vděčný.

V závěru hry se Andrej rozhodne vrátit zpět domů. Joea si, s Evanovým souhlasem, bere s sebou. Joe se musí vzdát všeho majetku v Evanův prospěch. Andrej dorazí domů na Den díkůvzdání. Chce si vybudovat nový život, rodinu a nechat Joea důstojně dožít jeho dny.

Hra se snaží předat prosté poselství: kladné mezilidské vztahy dokážou překonat veškeré kulturní, rasové, etnické a společenské rozdíly lidí z různých zemí.

Text je v agentuře k dispozici v ruském originále.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz