Delirium Palace

Titul v originále: Delirium Palace

Autor: Gordon Dahlquist
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 3

Gordon Dahlquist (USA)
DELIRIUM PALACE

2 m, 3 ž

„Metafyzický thriller ve dvou aktech," hlásal slogan při světové premiéře hry v Los Angeles. Vysoce abstraktní „hra o únosu" (jak je označena v podtitulu) se odehrává v neurčitém prostředí nejspíše psychiatrické léčebny. Hlavní „unesená" a zároveň vyšetřovaná, třicetiletá Irene se prostřednictvím otázek doktora Piersona vrací zpět do své minulosti, která je zahalena tajemstvím a nejistotou zcela zásadní - nejistotou o vlastní identitě. Irenina historie se v závěru střetává s historií jiné postavy, Piersonovy studentky Delphine. Hra je postavena na abstraktních, symbolických dialozích a přesném pohybu. Nabízí prostor pro interpretaci a vyžaduje tudíž co nejpřesnější uchopení.

Kontrastu mezi abstrakcí děje a konkrétností akcí předepisuje i autor, chce akce „přesné, uvážené, vyhrocené a symbolické" - taková je i jeho hra. Postavy se pohybují jako figurky na šachovnici, přesně a zároveň trochu nesrozumitelně a nepředvídatelně, stejný je i jejich život a charakteristika. Mají výrazně symbolickou povahu, symbolický (metaforický) je i prostor hry a základní motivy (například práce s barvami - červená a bílá, motiv smrti či proměny pomocí paruky a převleků). Text hry zároveň explicitně i implicitně odkazuje na prostředí Číny.

Hra Delirium Palace byla poprvé uvedena 8. listopadu 2001 v divadle Evidence Room v Los Angeles v režii Barta DeLorenza.

mlj

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz