Dedalus Lounge

Titul v originále: Dedalus Lounge

Autor: Gary Duggan
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 1

Gary Duggan (Irsko)

DEDALUS LOUNGE

2 m, 1 ž

Název hry odkazuje k typické hospodě v proslulé dublinské čtvrti Temple Bar, v níž se pravidelně scházejí Danny, Darragh a Delphine, tři přátelé kolem třicítky. Od doby, kdy na univerzitě studovali divadlo, toho příliš nedokázali, a tak oslava toho, že Delphine ve svém zaměstnání v restauraci povýšila, má trochu hořkou příchuť. Navíc atmosféra blížících se Vánoc přilévá všem třem jen olej do ran. Danny se rozchází se svou dívkou, Delphine se naopak seznamuje s ženatým poslancem, což Darragh komentuje se svým obvyklým cynismem. Na Silvestra se v hospodě objeví Delphine v zuboženém stavu: ukáže se, že se ji její poslanec pokusil cestou „na party“ znásilnit. Darragh se jí ujme a oba skončí – navzdory všem pravidlům kamarádství – v posteli. Téhož večera umírá Delphine v ústavu babička a po jejím pohřbu, na který Delphine Darragha nepozvala, se zase schází jen Delphine a Danny. Danny a Darragh si ovšem příště také mají co říci. Darragh se přizná, že s Delphine spal, ale zároveň se svěří, že o ni nemá zájem, protože má poměr s dobře situovaným Angličanem, který mu za to platí. Danny sice stále vyjednává s Lorraine, dívkou, se kterou sedm let žil, že se k sobě vrátí, ale zároveň se ukazuje, že o tom, že Lorraine spala s kdekým, včetně Darragha, dobře ví. Delphine se stále více přimyká ke spolehlivému Dannymu, zatímco Darragh se stále hlouběji noří do dublinského polosvěta drog a sexuálních orgií…

Premiéra příběhu o ztrátě iluzí i životního směru v dnešním Dublinu, se konala v tamějším Samuel Beckett Theatre v roce 2006.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz