Dear Liar

Titul v originále: Dear Liar

Autor: Jerome Kilty
Žánr: komedie
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1 ženy 1

Jerome Kilty (USA)
DEAR LIAR (DRAHÝ LHÁŘ)
1 m, 1 ž

Dnes již i v Čechách klasická komorní komedie, která se stala v 60. století 20. století v překladu J. Ornesta trhákem. Autor svou hru označil jako „komedii v dopisech" - sestavil ji totiž z dlouholeté korespondence mezi G. B. Shawem a britskou herečkou Patrick Cambellovou. Mezi touto divadelní hvězdou své doby a významným dramatikem byl vztah, který se během desetiletí proměňoval od milostného (Shaw pro Cambellovou napsal Pygmalion a ona se ve svých bezmála padesáti stala první Lízou Doolitlovou) přes přátelský, později nenávistný a nakonec znova oddaný. Drama komplikovaného mimomanželského poměru Kilty zprostředkovává víceméně nedialogickou formou, resp. dialogičnost plyne jen z korespondenčního navazování, autentické listy jsou místy doplňovány epickým zasazováním do kontextu. Několik desetiletí trvající korespondence zachycuje kromě lidských citů známých postav (a kromě zajímavých detailů z dobového divadelního a filmového života) též „velké" dějiny, které soukromé životy nutně ovlivňují a deformují (Cambellová ve válkách přišla nejprve o prvního manžela, později o syna).
Komorní hra zaujme především milovníky tohoto dramatika, jeho listy jsou stejně vtipné a břitké jako jeho texty; svou scénickou nenáročností se hodí spíše do klubového prostoru, neboť je postavena hlavně na hereckých výkonech.
Jerome Kilty (nar. 1922 ve Spojených státech amerických v Kalifornii) je herec a dramatik. Proslavil se broadwayským hitem Dear Liar: A Comedy of Letters z roku 1960. Napsal též hru Dear Love, milostný příběh založený na poesii a dopisech literátů Elizabeth Barrettové a Roberta Browninga. Hra The Ides of March se zabývá událostmi kolem pádů římského impéria. Dále napsal hry The Little Black Book a Look Away. V dobách počátku televize Kilty hrál v nejrůznějších pořadech, na jevišti se objevoval v USA i v zahraničí. Od roku 1964 vyjel na turné s hrou Dear Liar, v níž hrál se svou ženou Cavadou Humphrey.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz