Dealer´s Choice

Titul v originále: Dealer´s Choice

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6

Patric Marber (Velká Británie)

DEALER´S CHOICE (KDO ROZDÁVÁ, VYHRAJE)

6 m

Hra ze současnosti. Děj se odehrává v Londýně během jednoho večera při hře pokeru po zavírací hodině v restauraci. Protagonisty hry je šest mužů různého věku i povah. Na první pohled by se hra mohla zdát nezajímavá, možná i nudná vzhledem k tomu, že jejím hlavním tématem je hra pokeru a zcela mužská atmosféra. Nicméně autor dokázal mistrně vylíčit povahy a životy šesti mužů pomocí dialogů, narážek, vtipů a konfrontací pronášených v průběhu napjaté karetní hry o peníze.

Hlavní pozornost je věnována třem mužům, kteří společně pracují pro restauraci v Londýně, Seweeny, Mugsy a Frankie. Další postavy jsou majitel restaurace Stehen, jeho syn Carl a Ash, kterému Carl dluží peníze prohrané v hazardu. Každý z mužů má jinou povahu, jiné priority a jiné zkušenosti, nicméně v různých aspektech si každý v sobě nese nějaké zklamání, rozčarování i bolest. Příběhy a touhy každého z nich postupně vychází na světlo ve slovních přestřelkách v průběhu karetní hry a se stoupajícím napětím je divák čím dál tím více uváděn do jejich osobitých dramat.

Hra postupně graduje a spolu s karetní hrou se rozvíjí dialogy a i celé příběhy každého z účastníků.

Hodně pozornosti autor věnuje ne právě dobrému vztahu mezi Stephenem a jeho synem Carlem. Oba touží po uznání druhého, oba trpí nezájmem druhého a přesto není ani jeden z nich schopen vstřícného gesta.

Přes, pro českého diváka, poměrně fádní námět hry - poker, se jedná o hru zajímavou, která má spád, dostatek vzrušení, svižné dialogy a ukrývá o hodně více, než pouhou karetní hru. Nicméně autor používá hodně specifického žargonu spojeného s pokerem a v dialozích je použito i poměrně dost slangových výrazů.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz