Das Leben der Bohéme

Titul v originále: Boheemielämää

Žánr: scénář
Překladatel: Angela Plöger
Jazyk: němčina

Aki Kaurismäki (Finsko)

DAS LEBEN DER BOHEME (BOHEEMIELÄMÄÄ - ŽIVOT BOHÉMY)

scénář

Životní ztroskotanci a bohémové toužící po uznání, malíř Rodolfo, spisovatel Marcel a skladatel Schaunard žijí v nuzotě v Paříži zřejmě konce 19. století. Když už Marcel nemůže platit nájem, potkává při odchodu z bytu dalšího nájemníka, charismatického Schaunarda. V restauraci se podělí o svoji rybu s dalším loserem, Rudolfem. Když jeden bohatý muž pózuje Rudolfovi, vezme si Marcel jeho kabát, aby na sebe upoutal pozornost. Dostane práci a vrátí kabát v nejvhodnější okamžik.

Kaurismäki se inspiroval románem Henriho Murgerse Scènes de la vie de bohéme a vypráví s ironií a suchým humorem sobě vlastním, ale i s melancholií po vzoru němých filmů (např. při natáčení filmu se finští herci nazpaměť naučili stručné francouzské repliky, kterým téměř nerozuměli) příběh tří bohémů, kteří sice žijí ve vysněné Paříži, ale zcela na okraji společnosti, a kteří bojují originálními nápady proti svému hladu, chladu a samotě.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz