Das Fenster zum Flur

Titul v originále: Das Fenster zum Flur

Žánr: tragikomedie
Jazyk: němčina
Postavy: muži 4 ženy 3

Curth Flatow, Horst Pillau (Německo)
DAS FENSTER ZUM FLUR (OKNO NA CHODBU)
4 m, 3 ž, 1 dítě, hlasy
Hořká komedie o pěti obrazech

„Okno do chodby" je pro hlavní postavu hry - padesátiletou domovnici Anni Wiesnerovou - oknem do světa, je jím spojena se sousedy, s ulicí, s lidmi, okénkem vniká do jejího bytu ruch okolního světa. Jediné přání této agilní ženy je, aby se její děti nestaly tramvajáky jako její manžel a jak by měly správně vytírat chodbu.
Když se jednoho dne nečekaně objeví v okně vrátivší se dcera Helen, spořádaný svět Anni Wiesnerové se začíná bortit. Helen se vrátila z Ameriky, kde se proti očekávání neprovdala, a náhle tu stojí zcela bez prostředků se svým synem Danem. Navíc syn Herbert, Annin dosavadní miláček, ve stejný čas přerušil studium medicíny. A otec Wiesner musí kvůli nemoci opustit své milované povolání tramvajáka.
Klatba se zdá být nezlomná, vše se náhle obrací proti matce Wiesnerové, která měla dosud osud pevně ve svých rukách. Musí dojít k trpkému poznání, naštěstí ne zcela pozdě, že každý člověk si chce a musí vést svůj vlastní život a že osud se nedá nijak ovlivnit.
Hra je skvělou hereckou příležitostí pro herečku v hlavní roli. Byla uvedena v roce 1960 v berlínském Hebbel - Theater a se 120 (!) inscenacemi se řadí k nejúspěšnějším hrám německého poválečného divadla.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz