Dark Vanilla Jungle

Titul v originále: Dark Vanilla Jungle

Žánr: monodrama
Jazyk: angličtina
Postavy: ženy 1

Philip Ridley (Velká Británie)

TEMNÁ VANILKOVÁ DŽUNGLE (DARK VANILLA JUNGLE)

přeložil Šimon Dominik

1 ž

monodrama

Provokativní one-woman-show rozvíjí příběh dívky jménem Andrea, která asociativní metodou vypráví příběh svého dospívání. Vzpomíná na svou matku, již její partner – Andrein otec – odvedl od kariéry folkové zpěvačky. Krátce nato byl uvězněn a matka si musela vydělávat na živobytí nejrůznějšími způsoby, mezi něž pravděpodobně patřila i prostituce. Když se po několika letech otec z vězení vrátí, společně s matkou dceru opustí a nechají ji napospas dosud neznámé babičce. Andrea si k ní však nikdy nevytvoří vztah a mluví o ní jako o paní Iks. Místo toho se upne na víc než dvakrát staršího Tyrona, s nímž začne objevovat svou sexualitu. Když si uvědomí, že ji Tyron zneužívá, vztah ukončí, ovšem vystoupit ze spirály sexuálního násilí není jednoduché a celá záležitost skončí hospitalizací paní Iks. Andrea v nemocnici zahlédne těžce zraněného vojáka Glenna Shelbyho, kterému mina v Afghánistánu utrhla většinu končetin a on přežívá ve vegetativním stavu. Od prvního momentu se Andrea, podle svých slov, cítí ke Glennovi připoutaná. Vetře se do přízně jeho osamělé matky, začne s ní bydlet a o Glenna se starat. Během návštěvy Glennovy podezíravější sestry je Andrea přistižena při milostném aktu s nevnímajícím vojákem a vyhozena na ulici. Hra vrcholí snovou scénou, kdy v jasné biblické paralele Andrea v lese porodí Glennovo (či spíše Tyronovo) dítě.

Ridleyho hra je brilantně napsaným monologem podněcujícím divadelnost jako málokterý text pro jednoho herce, resp. herečku. Autor bravurně střídá situace, prostředí, vyprávěcí perspektivy a buduje ze slov výrazně konkrétní mikroprostor s jedinečným scénickým potenciálem. A také s jedinečnou hereckou příležitostí pro mladou interpretku kolem třiceti let. Citové tápání odvržené dívky autor zachycuje moderním, živým jazykem a s velkou dávkou otevřenosti, Andrea své posluchače neušetří ani velmi popisných erotických pasáží, aniž by však byla vulgární či obscénní.

Provokativní monodrama mělo premiéru v červnu roku 2013 v Royal Exchange Theatre v Manchesteru, hlavní roli ztvárnila Gemma Whelanová. Českou premiéru chystá pražské Divadlo NaHraně v prosinci 2015 v režii Šimona Dominika s Dianou Tonikovou v roli Andrey.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz