Dámské známosti

Titul v originále: Damenbekanntschaften

Autor: Lotte Ingrisch
Žánr: komedie
Překladatel: Magdalena Štulcová
Jazyk: čeština
Postavy: muži 1 ženy 1

čtyři jednoaktové hry

Večer ve třech (Ein Abend zu dritt)
Poslední růžička (Letzte Rose)
Lázeňská promenáda (Donau so blau)
Vanilkové věnečky (Vanillikipferln)


Dekorace: pokoj; fotoateliér; promenáda; hřbitov

Čtveřice komediálních jednoaktovek vídeňské autorky nabízí čtvero pohledů na vztah muže a ženy - vždy jinak neuspokojený, jinak hledající, jinak chybující. Společným tématem je vzájemný nesoulad toho, jak sami sebe vidíme a jak vidíme své blízké. Obraz, jaký si o sobě vytváříme, vůbec nemusí odpovídat obrazu, který si o nás a o sobě vytvořili ti ostatní. Věčně se proto míjíme, hledáme a nalézáme každý něco jiného.

Večer ve třech - Starší manželé si již po léta nemají co říci, nemají žádný společný zájem. Proto si paní choť užívá něco radosti v komunikaci s duchy. Prostřednictvím manžela, který se jako médium vtěluje do různých slavných osobností, si po večerech vybírá svá zajímavá setkání. Jednoho večera se manžel rozhodne být sám sebou - v roli neznámého - a tato chvíle odkryje krutost a smutek celého jejich vztahu.


Poslední růžička - Již ne zcela mladá dívka naposledy doufá ve štěstí v nastávajícím manželství. Ve starobylém fotoateliéru, kde hodlá pořídit foto pro svého nastávajícího, si uvědomí marnost své touhy a stejně marně se chápe nové příležitosti.


Lázeňská promenáda - Starý muž kdysi velmi miloval, když však zjistil, že jeho láska nemá naději, pokusil se o sebevraždu. Od té doby je na invalidním vozíku. Zachoval si svou lásku v srdci, což se navenek projevuje laskavostí a drobnými radostmi, kterými nechá svůj pozdní život unášet. Na rozdíl od své lázeňské ošetřovatelky. Zlá a zatrpklá žena si nedokázala udržet ani manžela ani milence, je opuštěná a touží potkat svou dávnou lásku. Konfrontace těch dvou končí smutným poznáním a radostnou vraždou.


Vanilkové věnečky - Ovdovělý muž se na hřbitově, kam denně chodí za svou zesnulou chotí, náhodou a ze zvědavosti seznámí s postarší slečnou, která pečuje o sousední hrob. Starý pán nevychází z údivu, když se dovídá,že slečna si hrob připravuje pro sebe a nestačí se divit ani dalším podrobnostem z jejího života. Když se posléze ze slečny, nadšené novou známostí, vyklube dvojnásobná vražednice, je už pozdě zrušit zbytečně vyslovené pozvání na kávu. Slečna Emma je pevně rozhodnuta přijít...
Všechny čtyři aktovky jsou napsány stylem konverzační komedie, nepostrádají dějové napětí, morbidní náměty překrývá laskavý humor.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz