Damascus

Titul v originále: Damascus

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 2 ženy 3

David Greig (Velká Británie)

DAMASCUS (DAMAŠEK)

3m, 2 ž

Hra je o skotském autorovi učebnic, Paulu Hartsonovi, který připravil aktuální moderní kurs angličtiny pro současné britské multikulturní žáky. Jeho nakladatel si myslí, že je tato učebnice vhodná i pro arabské země. Proto Paul cestuje do Damašku, kde nikdy předtím nebyl. Jeho neznalost arabštiny je také zdrojem komiky a zároveň komunikačním problémem s obecným přesahem.

Děj se odehrává v hale laciného hotelu, v době, kdy je Damašek ve válečné zóně. Před každou scénou komentuje ukrajinská pianistka Elena návštěvníky z různých koutů světa. Paul přijde do kontaktu se třemi Araby: Zakariem, mladým recepčním, který touží po sexu s americkými turistkami. Má také sen se prosadit jako scénárista na Západě. Paulovu učebnici rediguje Syřan Wasim, velmi pozorně upozorňující na politickou nekorektnost textu. Jeho asistentka Muna během tlumočení jejich rozhovor radikálně upravuje. Pokrytectví situace je podtrženo odhalením jejího (nepatřičně předmanželského) mileneckého poměru s byrokratem Wasimem. Muna tím ale zároveň Paulovi odkrývá komplikovanost situace a náboženský fundamentalismus.

Hra Damašek byla poprvé uvedena v Traverse Theatre v Edinburghu v roce 2007, kde získala ocenění a získala si reputaci jako významná hra o evropském vnímání arabského světa a kultury, které je plné neporozumění a stereotypů. Hra vznikla během Greigova uměleckého pobytu na Středním východě, kde vedl několik workshopů, během nichž seznamoval mladé arabské divadelníky, především ze Sýrie a Palestiny, s technikami evropského dramatu.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz