Cut

Titul v originále: Cut

Autor: Tomasz Man
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 3 ženy 2

Tomasz Man (Polsko)

THE CUT (STŘIH)

2 m, 3 ž

Krátká zpověď pěti lidí, kteří spolu na první pohled nemají nic společného kromě toho, že všichni žijí v Curychu. Až později v průběhu hry se potkají v tramvaji a nakonec jejich osudy skončí podobně. Annie se v Curychu narodila a pracuje v bance. Popisuje svůj vztah s Marii. Od doby, kdy se poznaly a začaly spolu bydlet. Poté se rozhodly, že si pořídí dítě, Annie ale potratila a nakonec ji Marie opustila. Annie se jí snažila dostat zpět, ale neúspěšně a nakonec se oběsí v Mariině kanceláři.

Abdul se přestěhoval do Curychu z Marakéše. Nejprve nelegálně prodával kosmetiku na ulicích, ale pak se ho jednoho dne ujme jiný Arab a pomůže mu udělat si taxikářskou licenci. Slíbí mu, že si po roce může vzít jeho dceru Aju. Jednou veze Abdul Aju autem a po cestě naberou tři opilé mladíky, kteří Abdula omráčí a Aju znásilní. Ajin otec pak Abdulovi zakáže, aby se s nimi jakkoliv dál stýkal. Abdul se vrátí na místo, kde nabral tři chlapce, a odpálí tam bombu.

Veronica se narodila v Londýně, ale přestěhovala se do Curychu s dědečkem. Studuje medicínu, k čemuž ji inspiroval právě její dědeček. Je jejím velkým vzorem, dokud nezjistí, že prováděl experimenty na zdravých dětech z třetího světa. Uteče s domu a nakonec se otráví lahvičkou jedu.

Pietro se narodil v Turíně a do Curychu přišel za prací v dolech. Nejprve se má výborně, v práci si ho váží. Ovšem jednoho dne odmítne spolupracovat s vedením a vybrat jednoho muže na vyhození z práce, a tak je nakonec vyhozen sám. Stává se nezaměstnaným, čímž si znatelně zhorší vztah se svojí ženou. Nedaří se mu získat práci, dokonce je na chvíli uvržen do vazby. Celou situaci řeší tím, že se vrhá pod jedoucí vlak.

Ewa se narodila ve Varšavě a přijela do Curychu za prací novinářky. Její manžel a dcera se k ní přidali až po roce. Kvůli nočním můrám začala pít. Když řídila auto, ve kterém byla i její dcera a muž, projela na červenou a do jejich auta narazilo nákladní auto. Ona i její muž vyvázli dobře, ale její dcera musela v kritickém stavu do nemocnice. Její příběh je nakonec jediný, který končí pozitivně, když její dcera otevře oči.

Hra je napsána v angličtině.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz