Common Air

Titul v originále: Common Air

Autor: Axel Lyras, Robert McCaskill
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 1

Alex Lyras, Robert McCaskill (USA)

COMMON AIR (JEDEN VZDUCH)

1 – 6 m

Hra měla premiéru v listopadu 2009 v Blackfriars Theatre newyorském Rochesteru s jedním z autorů – Alexem Lyrasem - ve všech šesti rolích. (Není inscenační podmínkou.) Strukturou se podobá např. Schnitzlerovu Reji – i zde se monologické obrazy řetězí v souvislý celek: každý z mluvčích adresuje svůj monolog následujícímu. Spojuje je i jediná situace – chaos, který nastává na letišti J.F.K. a jeho okolí v důsledku zastavení jeho provozu z důvodu teroristické hrozby (o jejím konkrétním, neustále se proměňujícím obsahu se průběžně dovídáme z hlášení letištního rozhlasu a vstupů televizních reportérů).

1. Taxikář iráckého původu, přinucený i se svým pasažérem dopravní zácpou vystoupit z vozu, má na situaci jednoduchý recept: „Tanči a vše bude pozitivní“. Jeho dervišskému tanci přihlíží ohromeně –

2. Obchodník s uměním, taxikářův klient, vzpomíná na své setkání se starověkým uměleckým pokladem na ostrově Mykonos, známém ráji homosexuálů. Pod vlivem tohoto zážitku se vrátil ke svému milenci, kterého opustil poté, co se stal obětí fyzického útoku homofobů. Koketuje s myšlenkou stát se jeho opatrovatelem, ale pak se raději vrátí ke své tak úspěšné kariéře.

3. Šampión – úspěšný právník, dává rady jakémusi umělci, který byl obviněn z krádeže hudebního motivu, jak svůj čin obhájit („Člověk si musí stvořit svou vlastní skutečnost – a svá vlastní pravidla“.)

4. D.J. a rapper jménem P.J. sice dostal tuto dobrou radu, ale revoluce v jeho kariéře se nekoná, protože jeho letadlo na klíčový koncert v Miami nevzlétne stejně jako naprostá většina ostatních.

5. Texaský profesor, který poslouchal jeho příběh, komentuje tento případ z hlediska poststrukuralistické teorie (zejména Lacanovy), zároveň vede v telefonátech s bývalou manželkou nelítostný boj o syna Tylera.

6. „Američanem“, který byl adresátem jeho monologu, je ironicky další irácky přistěhovalec, vracející se z Iráku. Zde pracoval ve stravování americké armády. Využil příležitosti a chtěl navštívit svou matku – čímž se ocitl ve víru neuvěřitelných událostí, vrcholících pumovým útokem v Basře. Teď sedí v taxíku a irácký taxikář (ano, ten z 1.obrazu) i jeho vyzývá, aby se přidal k jeho dervišskému tanci.

Hra je sugestivním obrazem dnešního morálně i existenčně znejistělého světa.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz