Columbo - vražda na recept

Titul v originále: Prescription: Murder

Autor: William Link, Richard Levinson
Žánr: detektivka
Překladatel: Martin Novotný
Jazyk: čeština
Postavy: muži 4 ženy 3

William Link - Richard Levinson (USA)
COLUMBO - VRAŽDA NA RECEPT (PRESCRIPTION: MURDER)
přeložil Martin Novotný
4 m, 3 ž
detektivní drama o třech dějstvích

Dr. Roy Flemming, oslnivý elegantní newyorský psychiatr, už nemůže dál vydržet v manželství se svojí neurotickou, panovačnou ženou Klárou. S pomocí své milenky, mladší herečky Susan, vymyslí vynalézavý vražedný plán, založený na jejich neobvyklé a riskantní
záměně, jež má ovšem zajistit dokonalé alibi.
Realizace je velmi úspěšná, ale policista, vyšetřující tento případ, poručík Columbo, je velmi nedůvěřivý a podezíravý - je to těžký soupeř. Ačkoli vypadá, že neumí do pěti počítat, že je
zapomnětlivý a téměř nešikovný břídil, je to vlastně chytrý profesionál s hlubokými znalostmi lidských povah. On a Flemming si spolu hrají jako kočka s myší v inteligenčním souboji, ve kterém psychiatr musí improvizovat s nejvyšší rychlostí a obratností, aby stačil sekundovat Columbově lstivé taktice. Ten pronásleduje doktora svými nepříjemnými otázkami, otravuje ho neustálými návštěvami v jeho ordinaci, a dokonce neváhá, se zdánlivou nevinností, tvrdit, že by byl rád přijat jako řádný pacient.
Flemming je nakonec donucen k použití politického vlivu, aby jej odstranil z vyšetřování případu, ale ani to houževnatého policistu nezastaví. Columbo si uvědomí, že nejslabším článkem ve Flemmingově obraně je jeho milenka; podrobí dívku krutému výslechu a použije ji jako past na doktora v překvapivém rozuzlení.
Děj se odehrává se v květnovém New Yorku ve Flemmingově bytě a ordinaci. Dalšími postavami jsou uhlazený právník s chlapeckou vizáží Gordon, slečna Petrie a mladý poslíček.

Hru u nás uvedla společnost On Stage! v červnu 2010 ve Východočeském divadle v Pardubicích, dále inscenaci uvádělo Divadlo U Hasičů.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz