Colörs

Titul v originále: Colörs

Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 1

Stefan Peca (Rumunsko)

COLÖRS (BARVY)

6 m, 1 ž

Hra je skvělou ukázkou míšení žánrů. Zatímco struktura nejspíš připomíná frašku, tématem jde o rodinné či vztahové drama.

V bytě na Manhattanu sleduje George balet a zprávy. Frank se nudí a navzájem se s Georgem obviňují z homosexuálních sklonů, Dammon tvrdě spí. Vedle něj leží mrtvola jejich společného kamaráda Rocca, který se právě předávkoval svou novou drogou nazvanou Žlutý drak. Jít na policii by znamenalo přiznat, že i oni sami byli namočení do prodeje drog, a tak raději čekají na „italský kamarády", kteří ráno přijdou odstranit tělo.

Probouzí se Dammon a kolem něj se line odér výkalů. Selhání svěračů ho poděsí, smrt kamaráda vcelku potěší. Skupinka se pohádá, kdo je na řadě s kupováním piva, a nakonec se Dammon nedobrovolně vydá do krámu. Vtom se domů vrací Georgův otec, majitel bytu. George a Frank rychle ukryjí mrtvolu. Otec se napřed vzteká kvůli smradu, ale potom se přizná, odkud se vrací. Sledoval svoji bývalou manželku Rosie a chtěl jí nabídnout, aby se k němu vrátila. Rosie totiž jednak v dalším manželství udělala štěstí a má peníze a jednak se otci stýská po pravidelném sexu. Jeho exmanželka ho nicméně odmítla a dál se stýká s mladým rumunským dramatikem, o kterém se právě ze zpráv dozvídáme, že byl obviněn z připravovaného teroristického útoku, postaven před mezinárodní soud a deportován. Jeho jméno je Peca. Otec prozradí, že usvědčující materiály v Pecově bytě zajistil on sám, aby se ho zbavil. Jenže Rosie se milence nevzdala a odjela za ním do Rumunska. Otec už zakoupil letenky, že on i George pojedou matku přesvědčit a přivést zpátky domů.

George objeví, že mrtvola Rocca zmizela, čili Rocco nebyl mrtvý. Zároveň Dammon přichází se zprávou, že Zlatý drak je výjimečné zboží, které se dá prodat za půl milionu dolarů. V bytě je ho celý balík. Otec pohotově navrhne, ať jedou do Rumunska všichni - drogy tam prodají jistě za milion a možná i víc.

V mezihře sledujeme Roccův monolog. Narkoman, dealer a především vyhlášený výrobce drog zažívá prozření. V televizní talkshow totiž uvidí Pecu a rozhodne se následovat jeho myšlenky. Být sám sebou!

Druhé dějství se odehrává v opuštěném rumunském baru, kde se domnělý terorista Peca snaží vydělat na živobytí. Nenasytná Rosie je tu s ním a neustále se domáhá sexuálního ukojení, zatímco Peca se jí chce co nejdřív zbavit. Sotva Rosie zmizí, objeví se zde Rocco. Přijel do Rumunska, aby mu jeho Mesiáš napsal komické scénky, se kterými by se Rocco mohl stát televizní hvězdou. Peca Rocca delší dobu považuje za majitele baru, ale nakonec se vše vyjasní. Rocco na chvíli zmizí, když tu zvoní dosud němý telefon - skupinka Američanů si chce objednat stůl na pozdní párty. Sotva Peca telefon položí, zvoní znova, ale tentokrát je to Pecova zapomenutá jediná láska Elena, která si po 12ti letech vzpomněla, že Pecu stále miluje. Ten chvíli odolává, ale nakonec podlehne starým citům a běží za Elenou a otevřený bar nechává za sebou. To už však přicházejí polozkrachovalí prodejci drog otec s Georgem, Frankem a Damonem, kteří si přišli vyřídit účty s Pecou. Bar je ale prázdný, dokud se tu neobjeví Rocco (vysvětlí se, že Damon nemá Rocca rád, protože mu kdysi přebral Rosie) a Rosie, která, jak se ukázalo - ačkoli o generaci starší než většina zúčastněných - spala prakticky se všemi. Výjimkou je její syn George a jeho kamarád Frank, kteří konečně veřejně přiznají svoji homosexuální orientaci a navzájem si vyznají lásku. George se zřekne obou sobeckých rodičů a po návratu Peca ukončí vztah s Rosie, protože jeho jedinou životní lásku je Elena, jak už teď ví. George, postřelený při dalším nepovedeném drogovém obchodu, potřebuje sanitku. Ta však přejede otce.

Takže závěrem: George našel Franka, Peca Elenu, Rocco sám sebe, nenasytná Rosie ostrouhala, sobecký otec dostal, co mu patřilo, a Damon může klidně dál pít, podělávat se a sledovat, jak stárne svět.

Když autor psal tuto technicky skvělou a výjimečně zábavnou hru (dokončena v roce 2004), bylo mu 22 let. Tou dobou už měl na svém kontě zhruba patnáct jiných divadelních her a v rychlém tempu pokračuje i nadále. Na českých jevištích by jeho texty neměly chybět.

Text je v agentuře k dispozici v angličtině.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz