Cobbler

Titul v originále: Cobbler

Autor: Bryan Delaney
Žánr: hra
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 6 ženy 2

Bryan Delaney (Irsko)

THE COBBLER (ŠVEC)

10 m , 2 ž

Ostrov. Blíže neurčené místo a čas. Děj se odehrává v lokále hrdě nazvaném „Orwellův hostinec a obuvnické mocnářství" a v márnici. Tahle dvě místa tvoří základní topografii, doplňuje ji ještě písečné pobřeží. Hospoda je místem setkání, márnice místem intrik a pobřeží připomíná, že z ostrova není úniku.

Orwell do svého podniku nedávno přijal ševce. Nikdo neví, odkud se tu vzal. Švec rozmnožuje Orwellovo bohatství. Nemluví a vypadá to, že je asi hluchý, celé dny pracuje. Kůži na nové boty mu nosí z márnice. Orwell má dohodu s tamním vedoucím Moguem a ten mu dodává boty zuté nebožtíkům. Množství mrtvých se ostatně od nástupu Mogua do funkce podezřele zvýšilo.

Ústředními postavami děje jsou ale Básník a Švec, o kterém nevíme nic, dokud v monologu neprozradí, že na ostrov přišel kvůli Básníkovi. Ten se mezitím utápí v dlouhodobé tvůrčí krizi. Od doby, co se seznámil s Lily a co na ostrov přišel Švec, nemůže dát dohromady ani verš. Neplatí nájem v Orwellově hostinci a Lily pomalu narůstá břicho. Přes svoji ubohou existenci je Básník postava, k jehož dílu mají lidé úctu. Obtěžují ho obdivovatelé a básničtí samouci.

Lily plánuje útěk z ostrova. Cestu po moři ale kontroluje Orwell, a tak se s ním Lily vyspí, čímž vyplatí Básníka z dluhů a zajistí si volnou cestu na pevninu. Básník ale upadá hlouběji do své krize a věci praktického světa přestává chápat. Domnívá se, že na vině ztráty inspirace je přítomnost Ševce, v čemž ho podpoří Mogue a šikovně ho navede k jeho zavraždění.

Zpočátku jasně zřetelné vztahy mezi postavami se nečekaně objevují v novém světle a celý příběh se mění v pochmurný obraz životního zápasu, ve kterém se děti nepoučí z chyb otců a jejich jarní zahrady jsou vždy zničeny bouřkou. Komplic, který na pevnině zařizuje přeplavení Lily a Básníka, náhodou zjistí, že Švec je Básníkův otec, který kdysi zabil (kopnutím do hlavy) svého otce. Zanechal ženu a malého syna. Než se zpráva donese k Básníkovi, udělá totéž, co kdysi jeho otec. Ve vzteku, pln hořkosti a zklamání ze svého selhání (stejně jako kdysi jeho otec) zabije Ševce/svého otce (kopnutím do hlavy). Nato dostává zprávu, že má syna, ale že Lily zemřela při porodu. Básník utíká, syna se ujme Sígr (mladý muž, který přemýšlí o tom, že jednou ukopne svému otci hlavu).

Hra je absurdní podobenství, za které byl autor v roce 2001 odměněn první cenou v soutěži International Playwriting Competition pořádané Warehouse Theatre v Londýně.


Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz