Člověk nikdy neví

Titul v originále: You Never Can Tell

Autor: George Bernard Shaw
Žánr: komedie
Překladatel: Šimon Dominik
Jazyk: čeština
Postavy: muži 6 ženy 3

G.B.Shaw (Velká Británie)

ČLOVĚK NIKDY NEVÍ (YOU NEVER CAN TELL)

nový překlad Šimon Dominik

7 m, 4 ž

konverzační komedie

Brilantní a humorem jiskřící konverzačka z roku 1896 o 4 dějstvích.

Energická emancipovaná matka se se svými třemi dětmi, krásnou Glorií a rozpustilými, drzými dvojčaty Dolly a Filipem, přestěhuje z Madeiry do Londýna. Zde potkává Glorie, Dolly a Filip zcela náhodou svého otce u zubaře. Ten se však s jejich matkou již před lety rozešel, a tak se navzájem nepoznají. Pravda vyjde najevo, až když se otec setká s jejich matkou na obědě, k němuž ho nic netušící děti přizvaly. U stolu se strhne hádka, otec dětem vytýká jejich nevybíravé chování a extravagantní oblečení, čímž je ale ještě více popudí - celý život se o ně nestaral a teď je chce najednou vychovávat. Nakonec spor urovná chytrý a zkušený právník, přítel otce dětí, a všichni skončí ve víru maškarního plesu, který se koná zrovna v den jejich schůzky.
Osu příběhu naplňuje několik vzájemných vztahů mezi postavami - dětí s hrdým kariéristickým otcem, dále dětí s jejich emancipovanou matkou, otce s matkou a vážné, krásné Glorie s mladým zubařem Valentinem, jenž je do ní vášnivě zamilován. V závěru hry je i jeho láska Glorií opětována.

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz