Clockwork Orange

Titul v originále: Clockwork Orange

Autor: Anthony Burgess
Žánr: dramatizace
Jazyk: angličtina
Postavy: muži 10 ženy 3

Anthony Burgess (Velká Británie)

A CLOCKWORK ORANGE (MECHANICKÝ POMERANČ)

10 m, 3 ž

dramatizace

Anthony Burgess, nespokojen s mnohými dle něj amatérskými pokusy o dramatizaci svého kultovního románu z roku 1962, se nakonec ujal v polovině 80. let 20. století dramatizace sám. Slavná kniha byla časopisem Time vybrána mezi sto nejlepších anglicky psaných románů z období 1923 až 2005 a vznikl podle ní i neméně slavný film S. Kubricka.

Patnáctiletý Alex, vášnivý posluchač Beethovena, a jeho mladiství kumpáni mezi sebou mluví zvláštním žargonem a terorizují své okolí brutálním bezdůvodným násilím. Jednoho večera skončí násilí vraždou a Alex je zatčen a uvězněn. Aby se dostal dříve z vězení, souhlasí s programem dr. Ludovica, který z něj chce pokusně udělat dobrého člověka – v případě násilí se mu má udělat nevolno. Axelovi je tak „vymyt mozek“ – vedlejším produktem je ale i to, že začne nesnášet svého Beethovena. Je propuštěn na svobodu, členové bývalé party, nyní policisté, jej však za městem zlynčují. Alex se nejprve stane loutkou v rukou politické strany, která jej chce ukazovat jako oběť moderní doby, potom si ale znovu hledá podobnou partu jako dřív, už však jen rozdává rozkazy. Setká se s bývalým členem party, který je šťastně ženatý a má pěknou manželku – Alex zatouží po tom samém. A tak Alex dospěje v 19 letech, kdy má rozsáhlé záznamy v trestním rejstříku, za sebou pokus o sebevraždu, o drogových zkušenostech a alkoholismu ani nemluvě.

Dramatizace slavného románu byla uvedena v 90. letech 20. století, mj. i v divadle Newcastle Playhouse.

Momentálně již vzniká český překlad!

Jsme tu pro vás

Zašleme vám k nahlédnutí či studiu vybrané texty, pomůžeme s výběrem vhodných her do vašeho repertoáru, objednáme aktuální hry ze zahraničí a sledujeme pro vás nejnovější dramatické počiny z domova i ze světa.

Michal Kotrouš

zasílání a archiv textů, agantáž pro ČR a německojazyčnou oblast

tel: +420 603 265 067
email: michal.kotrous@aura-pont.cz